Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
14/06/2018 - 18:00

Nowy Sącz: Co Wy na to? Można zrobić z ruiny perełkę

Pamiętacie popadającą w ruinę kamienicę przy ul. Piotra Skargi, która od lat straszyła swoim wyglądem? Dzisiaj to nie ten sam budynek. Z każdym tygodniem remontu pięknieje w oczach.

W odnowionej kamienicy uczyć się będą uczniowie szkoły podstawowej, którą prowadzi Jezuickie Centrum Edukacji (JCE). Intensywne prace, nad którymi czuwają służby konserwatorskie trwają od kilku miesięcy. Widać już ich efekty.

Część starej, zniszczonej kamienicy ma już nową elewację. Prace wykończeniowe trwają zarówno w samym budynku, jak i na wewnętrznym dziedzińcu.

- W samej kamienicy kładziona jest m.in. glazura w łazienkach – mówi Marek Grembka, zastępca dyrektora Jezuickiego Centrum Edukacji. – Trwają także inne prace, montowane są aluminiowe profile, bo wewnętrzny dziedziniec będzie oszklony.    

Oprócz sal lekcyjnych oraz sal do nauki języków obcych, w budynku funkcjonowały będą nowoczesne pracownie: chemiczna i fizyczna, a także stołówka z zapleczem do wydawania posiłków. Kamienica bezpośrednio przylega do budynku JCE. Dlatego też oba budynki zostaną połączone w całość.

- Część starych, zachowanych elementów architektonicznych została odnowiona i ponownie zamontowana – dodaje wicedyrektor.

Taki gigantyczny remont jest realizowany, bo Towarzystwo Jezusowe Dom Zakonny wystarało się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Część pieniędzy do remontu kamienicy dołoży też Jezuickie Centrum Edukacji w Nowym Sączu.

[email protected], fot. IM.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku