Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
07/11/2019 - 08:05

No szok! Od dziś można dostać 500 zł mandatu za nietrzymanie rąk na kierownicy?

To ma być nowy bat na kierowców. Od dziś wchodzą nowe przepisy w sprawie kontroli ruchu drogowego, o co od dłuższego czasu wnioskowała policja. Kierowca będzie mógł otrzymać mandat jeśli nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza takich jak na przykład prośba o trzymanie rąk na kierownicy. Naprawdę! Co jeszcze się zmienia?

Mandat 500 złotych za nietrzymanie rąk na kierownicy - to tylko jeden z nowych przepisów, które wchodzą w życie już 7 listopada. Mandat kierowca będzie mógł otrzymać w chwili, gdy nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza - pisze serwis autokult.pl. 500 zł mandatu będzie można otrzymać, jeśli kierowca nie dostosuje się do prośby siedzenia w bezruchu, trzymania rąk na kierownicy czy nieopuszczania pojazdu.

W rozporządzeniu zawarliśmy nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących. Jednocześnie doprecyzowaliśmy istniejące w tym zakresie przepisy. Zależy nam na podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach – mówi szef MSWiA Mariusz Kamiński w komunikacie opublikowanym w komunikacie na resortowej stronie.

Jak przekazało biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowe regulacje zaczną obowiązywać od czwartku. - Z wyjątkiem paragrafu 12, który dotyczy odczytu wskazań drogomierza pojazdu zatrzymanego do kontroli. Ten paragraf wchodzi w życie od 1 stycznia 2020 r. - napisano w komunikacie.

Według urzędników głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.  - Dotyczy to między innymi kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli. W akcie prawnym zapisano, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego" - wskazali urzędnicy z MSWiA.

Dodatkowo policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie. Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego na przykład ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Nowe rozporządzenie rozszerza także katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu.  -Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego. Dzięki zmianom łatwiej będzie kontrolującemu wnioskować do starosty o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem, jak również skierowanie kierowcy lub motorniczego na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje - zaznaczyli w komunikacie urzędnicy.

Zmiany dotkną też przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości. Od jutra policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy.

Od jutra także do kontroli będą mogli zatrzymać kierowców: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora.  -Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska  - dodano.

Urzędnicy z biura prasowego MSWiA wskazali, że zawarte w rozporządzeniu nowe regulacje dotyczą również zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. - W razie wątpliwości, co do przewożonego ładunku, wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą. Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych - napisano.

 - Konieczność wydania rozporządzenia wynikała z dostosowania przepisów do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Ustawa ta wdraża do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą drogowej kontroli technicznej pojazdów użytkowych - tłumaczą urzędnicy MSWiA.

jagienka.michalik@sadeczanin.info

Ogłoszenia Sądeczanin.info


Dziękujemy za przesłanie błędu