Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
18/06/2024 - 10:45

Nawojowa: prywatny biznes „dołuje”, gmina obrywa po budżecie

Jak wynika z raportu o stanie gminy Nawojowa za 2023 rok prywatny biznes w Nawojowej nie ma się najlepiej. Co gorsza tendencja ta odbija się na budżecie gminy. Te złowieszcze doniesienia oparte są na twardych liczbach.

- W gminie Nawojowa w końcu roku 2023 w rejestrze REGON zarejestrowanych było 813 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 700 stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą – czytamy w raporcie.

Zarejestrowano 74 nowe podmioty, a 52 podmioty zostały wyrejestrowane. Na terenie gminy działają 22 spółki cywilne. Najwięcej, 228 czyli 32,6 procent jest tutaj firm budowalnych. Handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą pojazdów samochodowych, włączając motocykle zajmuje się 137, tj. 19,6 procent tutejszych przedsiębiorstw.

- Klasyfikując podmioty figurujące w rejestrze REGON według kryterium liczby pracujących można stwierdzić, że w 2023 r. najwięcej bo 786 (96,7 procent) było podmiotów o liczbie pracujących do 9 osób (przewidywanej przy wpisie do rejestru) – obrazują autorzy raportu. 

Oni chcą rządzić sołectwami Nawojowej. Zobacz listę kandydatów na sołtysa i do rad sołeckich

Patrząc pod kątem wpisów PKD w zeszłym roku 1,4 procent, czyli 11 firm jako rodzaj działalności deklarowało rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo. Jako przemysł i budownictwo swój rodzaj działalności deklarowało z kolei 324 - 39,9 procent podmiotów tym budownictwo – 241.  58,8 procent podmiotów (478) w rejestrze zakwalifikowanych było jako pozostała działalność tym handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle aż 149.

Patrząc na dane od roku 2018 liczba firm zarejestrowanych w systemie REGON na terenie gminy Nawojowa systematyczne rośnie. - Szczególnie duży wzrost ilości zarejestrowanych firm odnotowano w 2019 r. i 2021 r. Niepokojącą tendencją jest zmniejszająca się liczba nowo zarejestrowanych podmiotów przez osoby fizyczne oraz zwiększająca się liczba wyrejestrowanych podmiotów. Wzrost liczby zarejestrowanych podmiotów przez osoby prawne z pewnością związany był ze zmieniającym się prawem podatkowym co w konsekwencji odbija się negatywnie na dochodach budżetu gminy - komentują urzędnicy.

Jaka jest korelacja między firmami a budżetem gminy? Oczywiście chodzi m.in. o ustawowy udział samorządu w podatkach CIT płaconych właśnie przez prywatnych przedsiębiorców. Im mniej firm, im gorsza ich kondycja, tym gmina dostaje mniej pieniędzy z tego tytułu. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu