Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
14/06/2023 - 12:50

Postawili wieżę widokową z mroczną tajemnicą. Najlepsze Inwestycje Subregionu Sądeckiego 2022 [ZDJĘCIA]

Która z inwestycji oddanych w 2022 roku do użytku na obszarze czterech powiatów Subregionu Sądeckiego: Nowego Sącza, powiatu nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego zasługuje na wyróżnienie? Wystartowaliśmy z nowym plebiscytem, który wyłoni dziesięć topowych przedsięwzięć. Czy szansę na wygraną zyska nowa wieża widokowa na Mogielicy?

Jaka jest historia wieży na Mogielicy? Na zalesionym szczycie przez długie lata stała wieża triangulacyjna, zwalona przez wichurę na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Potem z inicjatywy władz samorządowych Dobrej, Kamienicy i Słopnic w 2008 roku została zbudowana wieża widokowa. Po kilkunastu latach drewniana konstrukcja dożyła swego kresu. Najpierw była zamknięta przez dwa lata, potem zapadła decyzja, że starą wieżę trzeba rozebrać, a w jej miejsce postawić nową. 

Rolę inwestora wzięła na siebie gmina Dobra, nową wieżę postawiła  spółka z Chorzowa Ekobudstal.

To nie była łatwa inwestycja. Prace na szczycie trwały od czerwca ubiegłego roku,   a w sierpniu rozpoczął się  montaż nowej metalowej konstrukcji, do czego trzeba było użyć specjalistycznego śmigłowca i wynająć firmę, która sprzęt przetransportowała na sam szczyt, usytuowany na wysokości 1170 metrów nad poziomem morza.

czytaj też Czy wreszcie Sądecczyzna będzie miała żyłę złota? Ryszard Florek ma newsa w sprawie Siedmiu Dolin 

Poza rozbiórką,  zakres inwestycji, obejmował wykonanie betonowego fundamentu, stalowej konstrukcji o wysokości ponad 20 metrów, klatki schodowej, tarasu widokowego, dachu, pokrycia, uziemienia i  robót wykończeniowych.

czytaj też To może być hit na cały świat. Jak Andrzej Grygiel zbudował w małej Korzennej wielki biznes

Wartość inwestycji, która została zakończona w listopadzie ubiegłego roku,  to blisko  984 tys. złotych. 983 262 złotych.

czytaj też Najlepsza inwestycja Subregionu Sądeckiego 2022. Hala sportowa w Marcinkowicach [ZDJĘCIA] 

Mroczne tajemnice Mogielicy

Historia wieży na Mogielicy jest nieco mroczna. Szczyt nazywany jest przez miejscową ludność Kopą, a nazwą Mogielica określa się cały masyw. -  Niegdyś wywożono tu ciała obwiesiów, samobójców, topielców i wszystkich tych, którzy zeszli z tego świata w nienormalny sposób – mówił w rozmowie z „Sądeczaninem” Czesław Szynalik inicjator akcji Odkryj Beskid Wyspowy.

- W okolicznych wsiach czyli Jurkowie, Chyszówkach, czy Wilczycach,  utarło się bowiem przekonanie, że ziemia na cmentarzu miejscowym „nie przyjmie” ciał, które odeszły z ziemskiego padołu bez ostatnich sakramentów – opowiadał Szynalik.  

Czy góra kryje skarby?

Są też i inne ludowe przekazy, które mówią, że Mogielica była niegdyś żoną wielkoluda Łopienia, a pod jej szczytem znajduje się potężny głaz, na którym zbójcy rachowali swe pieniądze. Zbójeckie skarby po dziś dzień leżą ponoć schowane w podziemnych pieczarach w rejonie Marszałkowej Studni i na polanie Skalne pod Jasieniem.

- Miejscowi gazdowie nazywają również szczyt Zapowiednicą, co jest związane z faktem, że bezpośrednio przed burzami i gradobiciami nad jej wierzchołkiem zbierają się ciemne chmury, zwiastujące rychłe wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy Słopnic określenie „Zapowiednica” odnoszą z kolei do długiego grzbietu, ciągnącego się w stronę Cichonia-   wyjaśniał Czesław Szynalik.

***

Najlepszą Inwestycję Subregionu Sądeckiego 2022  wyłoni  kapituła konkursu. Zwycięzcę  poznamy już w niedzielę 18 czerwca2023 roku, podczas gali finałowej Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w Marcinkowicach.  ([email protected])

Wieża widokowa na Mogielicy
W miejsce starej, drewnianej, stanęła metalowa konstrukcja


Dziękujemy za przesłanie błędu