Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
30/08/2020 - 14:10

Nadciąga burzowy Armagedon! Kiedy dotrze na Sądecczyznę?

Synoptycy i meteorolodzy są zgodni – dziś i w nocy z 30 na 31 sierpnia przez Polskę przetoczy się prawdziwy burzowy Armagedon. Czy i kiedy dotrze na Sądecczyznę?

Dla dwóch 3 województw wydano dziś ostrzeżenie o trzecim najwyższym stopniu zagrożenia. Jak czytamy w komunikatach Łowców Burz i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w województwach śląskim i opolskim oraz w części mazowieckiego może wystąpić potężna trąba powietrzna, wyjątkowo silne opady dużego gradu i obfitego deszczu. Tym samym jest ryzyko podtopień a wiatr może osiągnąć prędkość do 150 km na godzinę!

2 stopniem zagrożenia objęte są obszary wokół tych wyżej wspomnianych i północnego wchodu Polski. Tu ryzyko jest trochę mniejsze, ale mogą wystąpić identyczne zjawiska. Kolejne obszary, w tym część województwa małopolskiego, wskazane są jako te, które należy objąć 1 stopniem zagrożenia.

Zobacz też: Pułapka na rowerzystów. Co się stało z VeloDunajec?

Jak to wygląda w przypadku Sądecczyzny? Dziś mamy ekstremalne temperatury, które sięgają miejscami nawet 32 stopni Celsjusza i wieje porywisty wiatr. I według specjalistów już dziś właśnie mogą u nas wystąpić gwałtowne burze z gradem – 3 stopień zagrożenia. Z kolei od rana 31 sierpnia do rana 1 września będzie mocno padało.
Jeśli wypoczywacie na otwartej przestrzeni, lepiej mieć się cały czas na baczności. Warto też usunąć z balkonów i tarasów wszystkie przedmioty, które mogą ulec uszkodzeniu lub stanowić zagrożenie w czasie gwałtownych porywów wiatru. Uważajcie na siebie też podczas jazdy autem – wiatr może łamać drzewa przy drogach.

Sprawa jest poważna, bo meteorolodzy są zgodni – takich burz jak te zapowiadane nie było u nas od bardzo dawna.

ES [email protected] Fot.: prt sc meteo.imgiw.pl / archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)