Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
06/02/2020 - 12:30

Nadchodzi nowa jakość pomocy społecznej. Czy MOPS zostanie zlikwidowany?

Centrum usług społecznych ma być miejscem, w którym wszyscy mieszkańcy - niepełnosprawni, seniorzy, rodziny wielodzietne, najbiedniejsi i najbardziej potrzebujący otrzymają kompleksowe wsparcie. Dofinansowanie na łączną kwotę 100 mln złotych otrzyma 30 projektów. Nadchodzi nowa jakość pomocy społecznej!

Centra usług społecznych mają być miejscami, w których mieszkańcy będą mogli otrzymać różnego rodzaju wsparcie. – To pierwsze tak szerokie otwarcie na usługi społeczne – podkreśla w mediach Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marlena Maciąg.

Wsparcie socjalne będą mogły uzyskać rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji. Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie w czterech kategoriach, w zależności od typu CUS-u:

  • działające na terenie jednej gminy, powstałe przez przekształcenie ośrodka pomocy społecznej,
  • działające na terenie większej ilości gmin, powstałe w wyniku gminnego porozumienia i funkcjonujące obok ośrodków pomocy społecznej,
  • działające na obszarze gminy powyżej 100 tys. mieszkańców, powstałe przez utworzenie nowej jednostki, niezależnej od ośrodka pomocy społecznej,
  • działające w miastach na prawach powiatu, powstałe przez przekształcenie miejskich ośrodków pomocy rodzinie.

Co ważne, nie jest w tym przypadku wymagany wkład własny. Tworzenie centrum nie jest obowiązkowe. Będzie mogło obejmować jedną lub kilka gmin, w zależności od zadeklarowanych potrzeb mieszkańców. Przedsięwzięcie ma na celu ułatwienie samorządom gminnym integracji i koordynacji różnego rodzaju usług społecznych. Nowa forma służenia obywatelom spotkała się z zainteresowaniem najbardziej potrzebujących mieszkańców.

Złożenie wniosku powinno być poparte wstępną diagnozą potrzeb lokalnej społeczności w zakresie usług społecznych. Istotną rolę będzie odgrywał także wolontariat, samopomoc mieszkańców i sąsiedzkie wsparcie, które w ostatnich czasach odchodzi do lamusa. 

Póki co w gminach niewiele wiadomo na ten temat. Jak informuje przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem, program jest znany pracownikom ośrodka jedynie ze szkoleń, podczas których prowadzący poinformowali ich o możliwości przystąpienia do programu.

31 stycznia 2020 roku ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na utworzenie centrów usług społecznych. Akcja potrwa do 28 lutego 2020 roku. Do wzięcia jest aż 100 mln złotych! W drugiej połowie roku planowane jest rozpoczęcie procedury podpisywania umów.

[email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu