Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 maja. Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta
11/11/2022 - 23:30

Muszyna i Krynica: msze za Ojczyznę, wiązanki kwiatów i spotkanie z Józefem Piłsudskim

Msze w intencji Ojczyzny, wiązanki kwiatów, część artystyczna i spotkanie z Józefem Piłsudskim oraz jego małżonką. Tak Muszyna i Krynica-Zdrój świętowały 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Tego też dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe. Po ponad 123 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

W 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w nasze Narodowe Święto Niepodległości w kościołach księża odprawili msze św. w intencji Ojczyzny.

Następnie delegacje przemaszerowały na krynicki deptak, gdzie po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego złożyły wiązanki kwiatów.

-W sztafecie pokoleń przekazujemy nasze wartości, tradycję, kulturę i miłość do Ojczyzny - mówił burmistrz Krynicy Piotr Ryba.

Włodarz uzdrowiska przypomniał też nazwiska Ojców Niepodległości. Sześciu polskich liderów, którzy przyczynili się do odrodzenia Polski po I wojnie światowej, to - oprócz Józefa Piłsudskiego - Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Ignacy Jan Paderewski i Wojciech Korfanty.

Po części oficjalnej, w Pijalni Głównej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Samorządowego Centrum Edukacji Szkolnej w Tyliczu.

Z okazji Święta Niepodległości, w ramach obchodów 104 rocznicy odzyskania wolności przez Polskę, 11 listopada Doliną Popradu, z Nowego Sącza do Muszyny i Krynicy-Zdroju wyruszył pociąg złożony z parowozu oraz historycznych wagonów z lat 30-60 XX wieku.

Składem podróżował marszałek Józef Piłsudski z małżonką, a także inni rekonstruktorzy, w mundurach z lat 1914-1918, odzwierciedlający formacje walczące o niepodległość na terenach dzisiejszej Sądecczyzny i Podhala.

W jednym z zabytkowych wagonów znalazła się ekspozycja militarna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych PTH. (MK) fot. (MK). 







Dziękujemy za przesłanie błędu