Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
14/12/2021 - 11:25

Molnupiravir będzie dostępny w Nowym Sączu. W aptekach pytają jednak o inny lek

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Polska zakontraktowała lek Molnupiravir chroniący przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Już w listopadzie z resortu zdrowia płynęły informacje, że lek ten najprawdopodobniej trafi do kraju w połowie grudnia.

Jak poinformował rzecznik resortu zdrowia, Polska zakontraktowała ten lek.  Molnupiravir ma być dostępny w naszym kraju prawdopodobnie w połowie grudnia. Czy sądeczanie pytają o niego w aptekach? Na razie nie ma zainteresowania tym lekiem.

- Ten lek nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce. Nikt o niego nie pytał  - mówi kierownik Apteki „Pod 7” przy ul. Grodzkiej. – Pacjenci pytają natomiast o inny lek, który w składzie ma amantadynę. Zainteresowanie jest duże. Tego leku też nie mamy.

To samo usłyszeliśmy w kolejnej sądeckiej aptece „Dbam o Zdrowie”.

- Owszem pacjenci pytają, ale o amantadynę - mówi kierownik apteki. – Jest na ten lek duży popyt, ale tylko niektóre apteki go posiadają.

Przypomnijmy, że amandatyna jest popularnym lekiem przeciwwirusowym, kiedyś wykorzystywanym w leczeniu grypy typu A, obecnie zaś podawanym w terapii choroby Parkinsona i tzw. zespołach parkinsowskich. Amantadyna m.in. zmniejsza charakterystyczne dla nich drżenie. Od miesięcy sugeruje się też, że może pomagać w leczeniu zakażenia SARS-CoV-2 (ze względu na swoje działanie przeciwwirusowe). Choć jak na razie badania w tym kierunku wciąż trwają.

Co na to lekarze?

- Obecnie  stosujemy leki, zgodnie ze standardami – mówi lek. med. Bogusłąw Latacz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. – Leczenie przyczynowe COVID-19 właściwie nie istnieje, więc jest to leczenie tylko objawowe

Zastępca dyrektora sądeckiego szpitala pytany o nowy lek Molnupiravir mówi, że na razie nie wiadomo czy ten lek będzie działał na wszystkie odmiany wirusa i jak będzie reagował na niego organizm człowieka?

- Są to, jak na razie pytania – dodaje nasz rozmówca.

Rzecznik resortu zdrowia poinformował, że Polska uczestniczy w przetargach na wszystkie typy leków przeciw COVID-19, które kupować będzie Unia Europejska.

Molnupiravir został opracowany przez firmę Merck. Może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził obecność koronawirusa i które mają co najmniej jeden czynnik ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu choroby. Ma postać tabletek.

Pierwszym krajem na świecie, który ponad miesiąc temu warunkowo dopuścił ten lek antywirusowy przeciw COVID-19 do użycia jest Wielka Brytania. Do terapii molnupiravirem mieli być kwalifikowani chorzy o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu infekcji, których stan pozwala na leczenie w warunkach domowych. Lek miał być podawany dwa razy dziennie. ([email protected]), fot., źródło: pulsmedycyny.pl, medonet.pl

Dziękujemy za przesłanie błędu