Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
05/10/2023 - 15:50

Mój Region- Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma: już sam udział w tym konkursie to sukces

W ratuszowej sali w Nowym Sączu obyła się dziś uroczysta inauguracja XI edycja konkursu historycznego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma” organizowanego przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo Sądecczyzny i Fundację Sądecką.

Na wstępie przypomnijmy, że inicjatorem konkursu jest Zygmunt Berdychowski a do tej pory wzięło w nim udział kilka tysięcy uczniów i studentów z subregionu sądeckiego. 

Patronat nad konkursem objęli w tym roku – prezes Instytutu Pamięci Narodowej - dr Karol Nawrocki, Barbara Nowak - małopolska kurator oświaty, Marek Kwiatkowski – starosta nowosądecki oraz Ludomir Handzel – prezydent Nowego Sącza a w uroczystości wzięli dziś też udział wicemarszałek sejmu profesor Ryszard Terlecki, dyrektor sądeckiej delegatury Kuratorium Oświaty Adam Skwarło. Ale najważniejszymi uczestnikami – co podkreślali wszyscy wyżej wymienieni – byli sami uczniowie i nauczyciele wspierających ich i dopingujący w poszerzaniu wiedzy na temat naszych małych ojczyzn, rodzinnych miejscowości.

- Piękna inicjatywa, kolejna edycja. Cały czas pewnie każdy z nas odnajduje w tytule tego konkursu swoje miejsce, swoje miasto, swoją miejscowość i właśnie to, co mamy w sercu, naszą polską dumę – komentował Ludomir Handzel. 

W ratuszu odbyła się uroczysta inauguracja konkursu "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma"

- Nasz region jest bardzo bogaty i różnorodny kulturowo. Ta różnorodność przekłada się również na historię i tradycję. Bardzo się cieszę, że w konkursie bierze udział tak duża liczba uczniów i studentów, którzy odkrywają, czasami zapomniane fakty z naszej regionalnej historii. Mam nadzieję że kolejna edycja również przyciągnie wiele osób, które będą rywalizować o nagrodę czyli stypendium imienia Braci Potoczków - mówił do zebranej młodzieży starosta Marek Kwiatkowski.

Z kolei Barbara Nowak podkreślała, że to Małopolska jest tym miejscem, tym województwem, które może się pochwalić największą ilością uczestników konkursów historycznych w Polsce. Co roku bierze w nich udział aż kilkadziesiąt tysięcy uczniów! – Ktoś, kto nie zna swojego losu, swojej rodziny, swojej małej ojczyzny, nie wie za bardzo, jak odnaleźć się w ojczyźnie, w tej dużej i jak ją pokochać. Kiedy pokocha się to, co bliskie łatwiej pokochać to, co jest wielkie, to, co jest naszą dumą narodową – zaznaczała.

- Życzę wszystkim uczestnikom konkursu sukcesów a tym, którzy nie zdobędą tych nagród chcę powiedzieć, że sam fakt, że wzięli w nim udział, że wysilili się, poświęcili się badaniu, poznawaniu i upowszechnianiu historii swojej małej ojczyzny, to już jest powód do tego, by być z siebie dumnym – komentował Ryszard Terlecki zaznaczają jednocześnie, że bez zaangażowania nauczycieli podobny konkurs nie mógłby się odbyć.

- To nie jest ważne, czy się stanie na podium czy nie. Ważne jest to, że wy musicie przełamywać swoją bierność, że codziennie zmuszacie się do tego, żeby czytać książki i za każdym razem, kiedy bierzecie tę książkę do ręki to już tak naprawdę odnosicie zwycięstwo – dodał Zygmunt Berdychowski.

A my dodajmy na zakończenie, że oprawę muzyczną i artystyczną inauguracji zapewnili laureaci konkursu Sądeckie Młode Talenty, również organizowanego przez SKT Sądeczanin i Grolickiego Konkursu Patriotycznego oraz Zespół Regionalny „Małe Podegrodzie” ([email protected] Fot.: ES i Maria Olszowska) © Materiał chroniony prawem autorskim

Ruszyła XI edycja konkursu historycznego Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma
W ratuszowej sali w Nowym Sączu obyła się dziś uroczysta inauguracja XI edycja konkursu historycznego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma” organizowanego przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo Sądecczyzny i Fundację Sądecką. Fot.: ES i Maria Olszowska


Dziękujemy za przesłanie błędu