Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
28/08/2020 - 12:30

Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady. Kwarantanna będzie krótsza!

Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zmianę zasad kwarantanny i izolacji. Podał, że okres kwarantanny będzie skrócony z czternastu do dziesięciu dni. W grę wchodzi także skrócenie okresu izolacji do dziesięciu dni.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji pakiet projektów rozporządzeń, zawierających propozycje zmian zasad prowadzenia kwarantanny. Istotą proponowanych regulacji, jak informuje resort będzie uproszczenie sytemu zwalniania z kwarantanny oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta.

- Pierwsza ważna decyzja jaką podjąłem dotyczy zasad kwarantanny i izolacji. Wprowadzamy zmiany w reakcji na sygnały, które do nas docierają z wielu stron, zarówno od środowiska medycznego, jak i od pacjentów, którym zdarzało się pozostawać w izolacji bardzo długo ze względu na konieczność powtarzania testu - powiedział na wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.  – Do tej pory trzeba było uzyskać dwukrotnie negatywne wyniki, dlatego ten proces się przedłużał. Ze względu na postęp wiedzy, lepsze zrozumienie mechanizmów zachodzących w trackie infekcji oraz ustalenie okresu zakażania można było zaproponować nowe kryteria zwalniania z kwarantanny, jak i izolacji.  

Co się zmieni?

10 dni kwarantanny

W przypadku kwarantanny najważniejsza zmiana dotyczy przede wszystkim czasu jej trwania do 10 dni dla osób, u których nie wystąpią objawy kliniczne.

Jeśli jednak się pojawią, wtedy pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania. Osoba, u której wystąpią objawy sugerujące na zakażenie COVID-19 będzie traktowana jako podejrzana o zakażenie i zostanie poddawana rutynowej diagnostyce.   

Co z pacjentami, którzy już się zakazili i objęci są izolacją?

Tu też mają nastąpić zmiany, jeśli chodzi o zasady zwalniania pacjentów już zakażonych z izolacji. Na ten temat wypowiedział się wczoraj prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych

- U znacznej części osób zwalnianie z izolacji będzie oparte nie o wykonanie testu molekularnego, ale o ocenę stanu klinicznego pacjenta – powiedział prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. - Będą jej dokonywać lekarze z ośrodków zakaźnych lub podstawowej opieki zdrowotnej. Zakładamy, że większość pacjentów będzie pozostawała pod opieką lekarzy rodzinnych, jako że w zdecydowanej większości przypadków choroba przebiega łagodnie.  

Prof. Horban wyjaśnił również, że osoby, które są na kwarantannie, czyli miały styczność z osobą zakażoną, a nie będą miały objawów klinicznych, zostaną zwolnione z kwarantanny automatycznie. Dodał, że osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem, prawdopodobnie będzie to lekarz POZ. 

- Jeśli chodzi o pacjentów, którzy są chorzy i rozpoznani, to izolowaniem i zwalnianiem z izolacji zajmują się lekarze chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma je mało nasilone, to będzie zwalniany po minimum 10 dniach od rozpoznania choroby - powiedział. 

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się również do wprowadzenia nowinek w przypadku testowania.

- "Drugim novum w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzenia testów" – powiedział w czwartek minister zdrowia. Jego zdaniem, "testy są ważnym zagadnieniem, w kontekście przygotowania do drugiej fali pandemii".

- "Do tego, co wydarzy się we wrześniu, do potencjalnie zwiększonej liczby zachorowań musimy mieć przygotowaną infrastrukturę, aby wykonywać badania tam, gdzie one są niezbędne" – stwierdził.

- Uznaliśmy, że w kwarantannie, przy braku objawów, nie ma potrzeby robienia badań" – zauważył Niedzielski. Wyjaśnił, że ta decyzja ma związek z: „przygotowaniem infrastruktury na to, co będzie się działo jesienią".

Do tej pory osoby przebywające na kwarantannie w 10. lub 11. dobie od momentu styczności z osobą chorą wykonywały test na obecność koronawirusa. Istniała też możliwość wcześniejszego zwolnienia z kwarantanny, ale nie wcześniej niż w 7. dobie od kontaktu z osobą zakażoną, jeśli wynik testu diagnostycznego wyszedł ujemny.

Według prof. Andrzeja Horbana, krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych „(...) wdrożenie nowych zasad testowania pozwoli skierować większość sił i środków na osoby, które powinny być diagnozowane, ponieważ na obecnym etapie epidemii taktyka jest bardzo prosta – testujemy osobę z objawami klinicznymi, które sugerują COVID, i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska zakażeń wokół nich”.

Nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na konsultacje publiczne wyznaczono 3 dni. Maja one potrwać do 31 sierpnia.

[email protected], źródło: Ministerstwo Zdrowia, fot.







Dziękujemy za przesłanie błędu