Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
24/08/2022 - 15:45

Mieszkańcy nie odpuszczają. Chcą, by kryta pływalnia w Nowym Sączu była otwarta dłużej

Mieszkańcy Nowego Sącza – na razie nie mają co marzyć o wydłużeniu pracy krytej pływalni przy ul. Nadbrzeżnej. W ich imieniu do prezydenta miasta apelował o to radny Grzegorz Fecko. W interpelacji, którą skierował do Ludomira Handzla prosił, aby pływalnia była otwarta tak, jak przed pandemią czyli od godz. 6 do 22. Radny Fecko otrzymał odpowiedź na swoją interpelację. Nie takiej jednak się spodziewał.

Sądeczanie chętnie korzystają z krytej pływalni. Wkrótce w budynku, w którym znajduje się kryta pływalnia ma rozpocząć się remont. Sama niecka basenowa nie będzie remontowana, ale ma być rozbudowywana strefa saun. Choć basen ma już swoje lata, dla wielu to miejsce, które odwiedzają regularnie i są do niego przyzwyczajeni.

Obecnie pływalnia jest czynna od godz. 8 do godziny 20. Przed pandemią godziny pracy były zupełnie inne. Zdaniem wielu sądeczan, którzy korzystali z niej lepiej dostosowane do potrzeb mieszkańców. Wtedy kryta pływalna była czynna od godz. 6 do 22.

W sezonie letnim, z uwagi na wakacje i to, że wielu mieszkańców wyjeżdża z miasta na wypoczynek, pływalnia ma z pewnością mniejsze obłożenie.

Za chwilę rozpocznie się jednak nowy rok szkolny, na pływalni pojawią się grupy dzieci, które uczą się pływać i…I ze znalezieniem wolnego terminu na pływalni przy ul. Nadbrzeżnej może być znów problem.

Dlatego też część mieszkańców nauczona smutnym doświadczeniem korzysta z dłużej działającej pływalni w Chełmcu. Pływalnia w podsądeckiej gminie działa od godz. 6 do 22, czyli tak, jak sądecka przed pandemią.

Radny Grzegorz Fecko, w imieniu mieszkańców zwrócił się do prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla o przywrócenie godzin funkcjonowania sądeckiej krytej pływalni tak, jak to miało miejsce przed pandemią.

- Obecne godziny wyraźnie ograniczają możliwość dostępności pływalni - podnosi radny. - Wiadomo, że pandemia zmieniła przyzwyczajenia mieszkańców, ale chodzi o to, abyśmy wrócili do życia. O przywrócenie godzin pracy sądeckiej pływalni tak, jak przed pandemią prosiłem od września. Sezon letni, wakacyjny za chwilę się kończy. Uważam że godziny funkcjonowania basenu od 6 do 8 i od godz. 20 do 22 są bardzo dobre, bo z pewnością znajdą się chętni, którzy chcieliby w tych godzinach popływać nie komplikując harmonogramu zajęć odbywających się na basenie w sezonie powakacyjnym.

Temat wydłużenia godzin pracy sądeckiej pływalni już kiedyś poruszaliśmy. Wtedy dyrektor MOSiR Marcin Rojna wyjaśniał Sądeczaninowi, że godziny otwarcia krytej pływalni głównie uwarunkowane są brakami kadrowymi. Zaznaczał wtedy, że wydłużenie godzin pracy pływali wiązałoby się z koniecznością zatrudnienia dodatkowych ratowników. Mówił też wtedy, że kiedy pływalnia pracowała od godziny 6 do 8 i od godz. 20 do 22 obłożenie basenu w tych godzinach było znikome.

- Jeśli chodzi o kwestię ekonomiczną nie można zapominać o tym, że MOSiR i tak jest dotowany – zaznacza radny Fecko. – Staram się być patriotą lokalnym i korzystać z całą moją rodzinę z obiektów MOSiR. Ta placówka działa po to, aby propagować kulturę fizyczną.

Jaki jest efekt interpelacji radnego Fecki?

- Szkoda, że nie wzięto pod uwagę moich argumentów – kwituje radny Fecko.

Jakie argumenty zostały podniesione w odpowiedzi na interpelację tego radnego? Na interpelację radnego Fecki odpowiedział Artur Bochenek, wiceprezydent Nowego Sącza. I w tej odpowiedzi czytamy:

- Ze względu na znikome zainteresowanie korzystaniem z krytej pływali od 6 do 8 i od 20 do 22 otwarcie basenu w tych godzinach nie ma uzasadnienia ani merytorycznego, ani finansowego - napisał Artur Bochenek, wiceprezydent Nowego Sącza

W interpelacji radny Fecko poruszył też temat umożliwienia korzystania z sauny także przez osoby niepełnoletnie. Zwrócił się z prośbą o umożliwienie korzystania młodzieży z tej formy rekreacji pod opieką osoby pełnoletniej. Ten pomysł też nie znalazł uznania prezydenta.

- Ze względu na strefę "bez strojów kąpielowych" na saunach MOSiR w regulaminie jest zapis o możliwości korzystania z tej strefy tylko przez osoby pełnoletnie. Chcąc utrzymać wysoki poziom obsługi i sprostać oczekiwaniom użytkowników saun takie warunki korzystania wydają się być optymalne i profesjonalne - zaznaczył Bochenek.

[email protected], fot. IM., MOSiR w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu