Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
19/08/2022 - 11:40

Miejsca w akademiku dosłownie rozchwytywane. Również w Nowym Sączu

Studenci wyższych uczelni już szukają miejsca, gdzie przez kolejny rok akademicki będą mieszkać. W dużych akademickich miastach w Polsce obserwuje się bardzo duże zainteresowanie pozyskaniem miejsc w domach studenckich, popularnych akademikach. A jak jest w Nowym Sączu?

Duże zainteresowanie otrzymaniem miejsca w akademiku jest zauważalne między innymi w domach studenckich, należących do uczelni w Trójmieście, Warszawie, Poznaniu, w Krakowie. Podobną tendencję obserwuje się i w innych miastach. To efekt wyższych cen i mniejszej dostępności prywatnych mieszkań na wynajem.

Część studentów, którzy do tej pory wynajmowali na przykład pokój w prywatnym mieszkaniu teraz rozglądają się za wolnym miejscem w akademiku.

Dlaczego miejsca w akademiku są tak poszukiwane?

Z ogólnopolskiej tendencji wynika, że mieszkań na wynajem jest mało i są drogie. Na te wyższe ceny mieszkań na wynajem składają się między innymi niestety, oprócz rosnących cen mediów również inne czynniki.

Ceny pokojów w akademikach są niższe, ale one także nie stoją w miejscu i rosną. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu ma Dom Studenta przy ul. Długosza 61. Po rozbudowie zyskał on nadbudowane piętro.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

- Oznacza to, że studenci tej sądeckiej placówki będą mieli do dyspozycji dodatkowe 24 miejsca rozlokowane w 11 dwu i trzyosobowych pokojach wyposażonych w łazienki – mówi dr Tomasz Zacłona z Państwowej Wyższej Szkoły zawodowej w Nowym Sączu.

Łącznie Dom Studenta dysponuje około 200 miejscami. Wnioski o przyznanie miejsca można składać w siedzibie "akademika" na ul. Długosza 61 w Nowym Sączu lub przesłać na adres e-mail: [email protected] do dzisiaj (19 sierpnia).

O przyznaniu miejsca w Domu Studenta przy ul. Długosza decyduje komisja, w której skład wchodzą również przedstawiciele samorządu studenckiego. W pierwszej kolejności na miejsce w akademiku mogą liczyć osoby niepełnosprawne oraz posiadające trudną sytuację życiową oraz te zamieszkałe w większej odległości od Nowego Sącza.

Obecnie złożonych jest już 146 podań, plus 7 miejsc dla osób z programu Erasmus plus. Jednak ich liczba zwiększa się sukcesywnie.

- Koszt zakwaterowania zależy od pokoju jaki zostanie przydzielony studentowi – dodaje dr. Zacłona.

  • Za pokój trzyosobowy opłata miesięczna wynosi 300 złotych,
  • Za dwuosobowy 340 złotych 
  • Za jedynkę 380 złotych

Wyższa Szkoła Biznesu-NLU w Nowym Sączu przy ul. Zielonej

A jak jest w przypadku Wyższej Szkoły Biznesu-NLU w Nowym Sączu? 

Obecnie Wyższa Szkoła Biznesu – NLU jest już po etapie projektowym nowej inwestycji Centrum Akademickiego.

Uczelnia oczekuje na wydanie odpowiednich pozwoleń na budowę. Po ich otrzymaniu, zostanie uruchomiony przetarg na wykonanie inwestycji i już w najbliższym czasie ruszy budowa Centrum Akademickiego na terenie kampusu.

W Centrum Akademickim do dyspozycji będą pokoje 1, 2,3 osobowe w standardzie 4 – gwiazdkowym. Będą tam też sale dydaktyczne wraz z całą infrastrukturą, która zagwarantuje studentom WSB-NLU odpowiednie warunki kształcenia.

- Studenci aktualnie poszukują przy naszej pomocy zakwaterowania w prywatnych stancjach, pokojach czy wynajmują mieszkania – powiedział Sądeczaninowi Michał Kapała z biura Rekrutacji i Marketingu WSB-NLU w Nowym Sączu. ([email protected]), fot. IM.
 Dziękujemy za przesłanie błędu