Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
10/01/2014 - 14:55

Likwidacja laboratorium: „Straty ekonomiczne i społeczne”

Decyzję w sprawie likwidacji m.in. laboratorium w Nowym Sączu krytykuje konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii. Doktor Iwona Paradowska-Stankiewicz uważa, że w sytuacji wystąpienia poważnego zagrożenia epidemiologicznego i rozprzestrzeniania się choroby, brak szybkiego działania, może spowodować duże straty ekonomiczne i społeczne.
Czytaj: Reorganizacja sanepidów. Z próbkami do Limanowej, Koniec sądeckiego laboratorium. Sanepid bez badań!

- Decyzje wojewodów dotyczące likwidacji laboratoriów działających w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych, z powodu niewystarczającego finansowania ich działalności, doprowadzi niewątpliwie do pogorszenia sprawności i skuteczności działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w obszarze bezpieczeństwa zdrowia publicznego. Likwidacja laboratoriów, w sytuacji wystąpienia poważnego zagrożenia epidemiologicznego i szybkiego rozprzestrzeniania się choroby (zakażenia), spowoduje w konsekwencji duże straty ekonomiczne i społeczne – przekonuje dla portalu Rynek Zdrowia doktor nauk medycznych Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii w Zakładzie Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Jej zdaniem szybka diagnostyka jest podstawą skutecznego działania.

- Ma to duże znaczenie szczególnie na terenach, na których kluczową dziedzinę gospodarki regionu stanowi turystyka – zaznacza Iwona Paradowska-Stankiewicz.

W powiecie nowosądeckim dotyczy to przede wszystkim takich miejscowości jak: Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, czy Muszyna.

- W tej sytuacji możliwość sprawowania efektywnego nadzoru epidemiologicznego oraz nadzoru nad stanem sanitarno-higienicznym nabiera szczególnego znaczenia – dodaje.

Rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie przekonuje, że przed rozpoczęciem likwidacji laboratoriów, przeprowadzono analizy i stymulacje dotyczące m.in. transportu próbek do Krakowa i dwóch oddziałów laboratoryjnych w Tarnowie i Wadowicach.

- Wybierając lokalizację zamiejscowych oddziałów laboratoryjnych, analizowano możliwości techniczne laboratoriów powiatowych stacji, dotychczasową efektywność pracy oraz zakres wykonywanych badań, w tym badań specjalistycznych z wykorzystaniem technik analizy instrumentalnej. Te nie są dostępne w Nowym Sączu, a są dostępne w Tarnowie – mówi Elżbieta Kuras. – Dodatkowo w grudniu ubiegłego roku została przeprowadzona symulacja transportu próbek z całego województwa do laboratorium WSSE w Krakowie i dwóch oddziałów laboratoryjnych w Tarnowie i Wadowicach.

Rzecznik zapewnia, że efekty tych eksperymentów były zadowalające.

- Należy nadmienić, że dotychczas próbki z całego województwa małopolskiego w wybranych zakresach były badane wyłącznie w Wojewódzkiej Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie. Ponadto, dotychczas nie wszystkie stacje powiatowe posiadały laboratoria i w sytuacjach kryzysowych (np. zatrucie, powódź), badania wielokrotnie były wykonywane w Krakowie.

Od 1 stycznia 2014 r., zgodnie z przeprowadzoną przez wojewodę małopolskiego reorganizacją, z Nowego Sącza miało zniknąć laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Stanie się to dopiero od lutego. Punkty, które będą badać próbki, jak np. gorlicki szpital, czeka jeszcze na specjalną akredytację.

 

(MC)

Źródło: Rynek Zdrowia i własne

Fot. sxc.hu







Dziękujemy za przesłanie błędu