Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
19/06/2014 - 08:00

Lekarze podpisują deklarację wiary. Sztab akcji w Limanowej

Ponad trzy tysiące lekarzy różnych specjalności, pielęgniarek, położnych i farmaceutów podpisało już deklarację wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej. Sztab akcji znajduje się w Limanowej.
Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny powstała z inicjatywy dr Wandy Półtawskiej jako wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Lekarka i przyjaciółka Papieża Polaka apeluje do lekarzy i studentów medycyny, by nie uczestniczyli w aborcji, antykoncepcji, eutanazji i in vitro.

Jan Paweł II, jak pisze dr Półtawska, bolał nad tym, że techniczny rozwój w medycynie zagraża etyce, a działania lekarzy stanowią zagrożenie świętości rodziny i miłości ludzkiej. „Cierpiał, widząc postępujący spadek moralności, ale uważał, że lekarze mogliby temu zapobiec, gdyby szerzyli prawdę o ludzkiej płciowości i płodności, o „teologii ciała”.

- Ojciec Święty przemawiał do wszystkich, wszędzie i spodziewał się pomocy od lekarzy – ale zawiódł się…” Byłam świadkiem Jego reakcji na wiadomość, że polski Parlament zatwierdził prawo zabijania nienarodzonych chorych dzieci. Wzburzył się jak rzadko, jak prawie nigdy – uderzył pięścią w stół i zawołał: „A gdzie są pediatrzy? Dlaczego nie bronią chorych dzieci, dlaczego nie reagują?” – wspomina pani doktor.

Sztab tej ogólnopolskiej akcji znajduje się w Limanowej.
- Poprosiła nas o to doktor Wanda Półtawska – mówi Magdalena Zastrzeżyńska, koordynator akcji zbierania podpisów pod deklaracją. – Dość długo się znamy i przyjaźnimy. Kiedy więc zwróciła się do nas z prośbą o pomoc nie odmówiliśmy.

Pod deklaracją (do 13 czerwca) podpisało się już 2492 lekarzy, 52 lekarzy z tytułem profesora, 242 z tytułem doktora habilitowanego, 422 pediatrów, 101 ginekologów, 205 studentów medycyny, 587 pielęgniarek, 31 farmaceutów i 62 pracowników pozostałej służby zdrowia.

- Spotykamy się z bardzo pozytywnym oddźwiękiem. Większość to naprawdę wspaniali ludzie, którzy dzielą się swoim budującym dla innych doświadczeniem. Oczywiście są także negatywne opinie, ale te zdarzają się niezwykle rzadko – dodaje Magdalena Zastrzeżyńska .

Po podpisaniu przez ponad trzy tysięcy osób deklaracji wiary rozpoczęła się w Polsce dyskusja na temat stosowania przez lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów tzw. „klauzuli sumienia”. Niemały udział w tym miała także publikacja „Wprost”. Tygodnik opisał historię młodej rodziny z Warszawy. Profesor Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, która miała diagnozę, że dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu. Profesor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci lub adopcji.

Po ujawnieniu sprawy, kontrolę w szpitalu zarządzili minister zdrowia i organ nadzorujący placówkę - warszawski magistrat.
Lekarzy, którzy podpisali deklarację wiary poparł zespół Episkopatu do spraw duszpasterstwa służby zdrowia i chorych. Pismo, w którym biskupi "całym sercem" popierają inicjatywę Wandy Półtawskiej trafiło do rzecznika praw obywatelskich, ministra zdrowia oraz do Sejmu i Senatu.
Deklaracje wiary i listę lekarzy, którzy ja podpisali można znaleźć na stronie TUTAJ

(KB)
Źródła: własne, Polskie Radio
Fot. arch. Sursum Corda, na zdjęciu dr Wanda Półtawska






Dziękujemy za przesłanie błędu