Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
30/11/2023 - 17:35

Kto go wybuduje? Tak ma wyglądać pierwszy żłobek w Starym Sączu

Śmiało można rzecz – nareszcie. Gmina Stary Sącz ogłosiła w końcu przetarg na budowę pierwszego żłobka w gminie Stary Sącz. Pierwszego, który ma prowadzić samorząd.

Jak budynek ma wyglądać w praktyce? Zgodnie z dokumentacją projektową załączoną do ogłoszenia do przetargu ma być parterowy, bez podpiwniczenia ale za to z użytkowym poddaszem. Powierzchnia użytkowa budynku ma liczyć sobie aż 603,4 metry kwadratowe przy całkowitej rzędu 757 metrów kwadratowych. Żłobek będzie wysoki na 8 metrów a długi na 22,7 metra i szeroki na 15,10-18,06 metra.

Wejście główne do budynku (jak również drugie wejście bezpośrednio na klatkę schodową) mają się znajdować się od strony północno-wschodniej, czyli nie bezpośrednio od strony ulicy Jagiellońskiej tylko z boku.

Na parterze będzie hall wejściowy z układem komunikacyjnym, dwie sale dla dzieci – każda dla 20 maluszków (jedna sala dla dzieci będzie miała 58,2 m a druga 55 m) z zapleczami sanitarnymi i pomieszczeniami magazynowymi, szatnia dla dzieci, pomieszczenie biurowe, sanitariat dla osób niepełnosprawnych, wózkownia oraz kuchnia kateringowa z pomieszczeniami towarzyszącymi.

W północno-zach. części budynku (od strony ul. Jagiellońskiej) zaprojektowano dodatkowe wyjście ewakuacyjne oraz wejście do części kateringowej.

Bezpośrednio z hallu będą schody prowadzące na poddasze. A na poddaszu zaprojektowano zaplecze biurowe i administracyjne, część socjalną, sanitariaty, pomieszczenie dla pielęgniarki oraz mały magazynek. 

To miasto jest bombowe. Znów znaleźli niewybuch! Już szósty w ostatnim czasie

Wiadomo już też, że w sumie zatrudnionych ma być tu 9 osób do opieki nad dziećmi oraz 5 pracowników administracyjno-biurowych.

Wykonawca ze wszystkimi pracami będzie musiał się wyrobić w 18 miesięcy od podpisania umowy. A ile to będzie kosztować? - Mamy już podpisaną z wojewodą umowę na realizację zadania ze środków z programu Maluch Plus. To są spore środki rozpisane na wiele lat, ale na budowę samego budynku to milion sześćset tysięcy złotych - informował już kilka tygodni temu burmistrz Jacek Lelek. Na oferty w przetargu samorząd czeka do 19 grudnia.

Przypomnijmy, że żłobek ma powstać w miejscu wyburzonej już starej żydowskiej łaźni, w której przed laty mieściła się siedziba PTTK. Samorząd odkupił ten budynek, wraz z dziesięcioarową działką wokół, już w połowie 2022 roku. Bardzo szybko powstał projekt i równie szybko udało się uzyskać dla niego zielone światło od konserwatora zabytków. Tyle że potem sprawa utknęła w martwym punkcie, bo o pozwolenie na budowę Stary Sącz musiał powalczyć ze starostwem w sądzie.

([email protected] Fot.: UM w SS) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu