Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
31/05/2018 - 21:55

Kryniczanie uczcili Jezusa obecnego w najświętszym sakramencie

Dzisiaj (31 maja) przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Tradycyjnie ulicami miast i wsi przeszły procesje eucharystyczne. Także kryniczanie uczcili Jezusa obecnego w najświętszym sakramencie.

Wierni Kościoła Katolickiego  wspominali  dzisiaj  (31 maja)  Ostatnią Wieczerzę -  przeistoczenie chleba i wina w Ciało i  Krew Jezusa Chrystusa.   Z czterech krynickich parafii ulicami miasta  przeszły procesje z udziałem księży,  zakonnic, dzieci pierwszokomunijnych,  Dziewczęcej Służby Maryjnej, ministrantów, lektorów,  pocztów sztandarowych, a także tłumów kryniczan, kuracjuszy oraz turystów. Niesiono Najświętszy Sakrament pod baldachimem, sztandary i feretrony. Dziewczynki sypały kwiaty, a   chłopcy dzwonili dzwoneczkami.

Uroczystą mszę św. z procesją eucharystyczną z Kościoła Zdrojowego   do czterech ołtarzy  sprawował  ks. Jan Dziedzina neoprezbiter, który odbywał w parafii praktykę duszpasterską i udzielił błogosławieństwa prymicyjnego.

Po zakończanych uroczystościach wierni zabierali gałązki z ołtarzy polowych. Przeniesione do domu mają sprowadzić radość i pokój w rodzinie.        


W tradycji ludowej  święto nazywane jest Bożym Ciałem. Jest ruchome, przypada 60 dni po Świętach Wielkanocnych. W Polsce obchodzone jest od 1320 roku.

(MaK) fot. aut.

Kryniczanie w procesji Bożego Ciała
31 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Tradycyjnie ulicami miast i wsi przeszły procesje eucharystyczne.


Dziękujemy za przesłanie błędu