Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
20/10/2018 - 17:55

Krynica-Zdrój: zobacz jak uczniowie wymalowali niepodległość

W Krynicy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano warsztaty malowania graffiti. Wszystko pod okiem profesjonalisty znanego, jako mgr Mors. Efekt końcowy to przepiękny mural o wiele mówiącym tytule Wyzwolenie.

Warsztaty zorganizowano w ramach obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach projektu „Kryniczanie dla Niepodległej - cykl wydarzeń kulturalno-artystycznych propagujących polskie tradycje niepodległościowe”. Podczas warsztatów 20 uczniów w wieku powyżej 12 lat uczyło się postaw patriotycznych, a także miało szanse powiększyć umiejętności artystyczne.

Czytaj także: Coraz więcej Nikifora w Krynicy. Zobacz nowy mural przy ul. Cichej

Na początku, uczestnicy warsztatów przez trzy dni uczyli się jak malować graffiti. Poznawali dostępne techniki street artu i zapoznali się z przykładami murali historycznych. Następnie, z pomocą malarza Mariusza Brodowskiego, czyli mgr Morsa zaprojektowali swój własny mural o tematyce patriotycznej.


Po 15 godzinach zajęć dydaktycznych, które odbywały się w budynku byłego Gimnazjum w Krynicy, przyszedł czas na stworzenie dzieła końcowego. Na ścianie Szkoły Podstawowej nr 1 w Krynicy-Zdroju uczniowie z pomocą seniorów namalowali pięknego bociana w locie. Mural zyskał nazwę Wyzwolenie.

Namalowano bociana, ponieważ w Polsce ptak ten uznawany jest za symbol mądrości, szczęścia, płodności i odnowy. Jest to ptak, który kojarzy się z polskością.


Na tym jednak nie koniec, w ramach obchodów Dnia Niepodległości kryniczanie zaangażowali się, dodatkowo w prace nad musicalem patriotycznym, którego premiera planowana jest na 9 listopada. Ponadto, 11 listopada mieszkańcy gminy, na Deptaku będą mogli napisać swoje życzenia dla Ojczyzny z okazji jej święta. Życzenia zostaną zamieszczone na tablicy ekspozycyjnej i wystawione na Deptaku do końca roku.

(KS) Fot. UM K-ZDziękujemy za przesłanie błędu