Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
20/07/2020 - 12:00

Koniec porzucania śmieci przy drogach? Nadchodzi nowy sposób zbierania odpadów

Mieszkańcy gmin często pozbywają się śmieci pozostawiając je przy drogach, na poboczach albo na dzikich wysypiskach śmieci. Nieestetyczny bałagan niekorzystnie wpływa na środowisko, krocie kosztuje także jego likwidacja. Korzenna znalazła na to sposób?

Akcja trwała dwa tygodnie. Jej celem było wyeliminowanie wszystkich niepożądanych zjawisk, które od lat towarzyszyły zbiórce odpadów w dotychczasowej formie. Wcześniej mieszkańcy zostawiali niepotrzebne urządzenia, sprzęty i meble przy drodze, przed swoimi domami, wzdłuż wyznaczonych uprzednio tras odbioru. Efekt? Rozrzucone odpady leżące przy drogach nawet przez kilka dni, niejednokrotnie wymieszane ze zwykłymi śmieciami.

Co więcej, śmieci podrzucali także przejezdni mieszkańcy sąsiednich gmin. Wielu z nich przeszukiwało niepotrzebne sprzęty i zabierało niektóre do swoich domów. Worki na śmieci były rozgrzebywane przez psy, a wysypujące się z nich śmieci roznosił wiatr. Na szczęście udało się wyeliminować nieestetyczny bałagan przy drogach. – Nowy sposób zbierania odpadów wielkogabarytowych zdał egzamin – czytamy na stronie urzędu gminy Korzenna.

Czytaj też: Wersalki, pralki, telewizory i lodówki. Nareszcie można się ich legalnie pozbyć!

Zobacz także: Dzikie wysypisko w Korzennej... z wersalką w zaroślach!

Jak nowy system sprawdza się w praktyce? Obecnie odpady mogą być zostawiane w wyznaczonym miejscu w każdym sołectwie, jedynie w określonym dniu. Mieszkańcy gminy, których tożsamość jest weryfikowana na miejscu, ustawiają się w kolejkach, wielu z nich podjeżdża dużymi samochodami dostawczymi albo ciągnikami, w których znajdują się niepotrzebne rzeczy.

Pełne odpadów są także przyczepy. Dzięki temu nie ma możliwości, aby ze zbiórki odpadów korzystały osoby niebędące mieszkańcami Korzennej. Do dyspozycji mieszkańców są również ładowane na bieżąco śmieciarki. Po zapełnieniu śmieci trafiają na wysypisko. Być może inne gminy również powinny rozważyć wprowadzenie takiego rozwiązania?

[email protected], fot. UG KorzennaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)