Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
15/05/2023 - 14:35

Kleszczowe zapalenie mózgu to bardzo groźna choroba. Jak się przed nią chronić?

Kleszczowe zapalenie mózgu to groźna wirusowa choroba. Jej źródłem może być ukąszenie przez zakażonego kleszcza, a tych o tej porze roku nie brakuje. Choroba ta może się również rozwinąć jeśli spożyjemy niepasteryzowane mleko zakażonego zwierzęcia. Jak się przed tą chorobą i jej powikłaniami chronić? Szczepienie przeciw KZM jest obecnie jedynym skutecznym sposobem ochrony. Czy nowosądeczanie chętnie szczepią się przeciw tej chorobie?

W Polsce liczbę zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu szacuje się na 150 do ponad 250 przypadków rocznie. Najwięcej zachorowań obserwuje się w rejonach północno-wschodniej Polski (do 80 proc. zakażeń w danym roku). W przypadku tej groźnej choroby charakterystyczna jest wyraźna sezonowość, a więc czas, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne. Mowa o okresie wiosenno-letnim i jesiennym. Jesienią jednak kleszczy jest już nieco mniej.

Na kleszczowe zapalenie mózgu można też zachorować, otrzymując krew lub narząd od osoby chorej na tę chorobę, znajdującą się w fazie wiremii.

Najskuteczniejszym sposobem chronienia się przed kleszczowym zapaleniem mózgu i jego powikłaniami (przede wszystkim neurologicznymi) jest szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. By ochrona była skuteczna trzeba przyjąć trzy dawki tej szczepionki (jedną podstawową i dwie uzupełniające) co 3-5 lat.

Zaszczepienie zimą lub wczesną wiosną zapewnia ochronę już od początku aktywności kleszczy (od kwietnia do października).

Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu są reakcja anafilaktyczna po wcześniejszej dawce szczepionki. Odradzane jest też szczepienie jeśli ktoś jest uczulony na jakiś składnik szczepionki.

Gdzie można zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu?

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu