Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
07/08/2018 - 18:45

Kiedy ekshumacja szczątków generała Bronisława Pierackiego? Jest zgoda Sanepidu

Władze Nowego Sącza mają już zgodę Sanepidu na ekshumację szczątków gen. Bronisława Pierackiego. Data jest ustalona, ale nie zostanie ona, ze względów bezpieczeństwa podana do publicznej wiadomości. Wiadomo natomiast, że główna uroczystość związana z ponownym pochówkiem generała odbędzie się 14 października na starym cmentarzu przy al. Wolności.

Będzie to największe i najbardziej podniosłe wydarzenie  w Nowym Sączu związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uzyskanie zgody Sanepidu na przeprowadzenie ekshumacji szczątków generała Pierackiego dopełnia całą procedurę związaną z uzyskaniem wszystkich pozwoleń.

- Decyzję Sanepidu na ekshumowanie prochów generała Pierackiego już mamy - mówi Dorota Goławska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Pozostałe zgody innych urzędów, w tym konserwatora zabytków również. Daty, kiedy ekshumacja się odbędzie nie będziemy upubliczniać, głównie ze względów bezpieczeństwa.

Prochy generała Pierackiego zostaną przeniesione z cmentarza komunalnego na stary cmentarz w Nowym Sączu, tam, gdzie już kiedyś spoczywał.  Przed październikiem  zostanie wyremontowana główna alejka prowadząca do Sądeckiej Piety. Tam też zostanie przygotowane mauzoleum, w którym spoczną doczesne szczątki honorowego obywatela Nowego Sącza.

- W pierwszej kolejności musimy przygotować na starym cmentarzu piwniczkę, do której trafią prochy generała - dodaje dyrektor Goławska. - Prace z tym związane oraz z remontem dojścia do Sądeckiej Piety powinny się zacząć po 15 sierpnia.

Warto zaznaczyć, że zadanie to współfinansowane jest przez wojewodę.  Miasto Nowy Sącz dokłada też własne środki.

Przeniesienie szczątków generała Pierackiego z cmentarza komunalnego będzie, wbrew pozorom dużą logistyczną operacją. Dlaczego?

Grób generała Pierackiego znajduje się w kwaterze nr 27.  Marmurowa płyta, którą przykryta jest cmentarna piwnica waży, bagatela osiem ton. Jej podniesienie  będzie sporym wyzwaniem technicznym. Władze miasta chcą przenieść ją na stary cmentarz i przykryć nią nowe mauzoleum, które będzie usytuowane pośrodku alejki dochodzącej do Sądeckiej Piety

Kiedy ostatni raz przenoszono trumnę z ciałem generała Pierackiego ze starego cmentarza na cmentarz komunalny przy ul. Rejtana, miejsce spoczynku ministra spraw wewnętrznych nie było jeszcze otoczone innymi grobami. Teraz tak właśnie jest.

- Główna uroczystość związana z ponownym pochówkiem szczątków generała Pierackiego odbędzie się 14 października - mówi wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż. - Na uroczystość został zaproszony między innymi biskup tarnowski ks. Andrzej Jeż.  Zabiegamy też o to, aby ktoś z ważnych gości pojawił się w tym dniu w Nowym Sączu. Zobaczymy, kogo uda się nam zaprosić. Trzeba mieć na względzie to, że uroczystość zaplanowana jest w październiku. Jest to miesiąc, kiedy można się spodziewać w całym kraju kulminacji różnych uroczystości związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tę uroczystość przyjadą również potomkowie generała Pierackiego.

Był on wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych w kilku rządach w latach 30. W młodości mieszkał z rodzicami i rodzeństwem w Nowym Sączu przy ul. Matejki 27. Maturę zdał w 1914 roku w I Gimnazjum. Zmarł 15 czerwca 1934 roku. Został zastrzelony przez ukraińskiego nacjonalistę w Warszawie.

Jego pogrzeb odbył się w Nowym Sączu. Była to jedna z największych uroczystości żałobnych i zarazem manifestacji politycznych w mieście. 19 października 1934 roku uroczyście przeniesiono trumnę ze zwłokami generała z cmentarza komunalnego do specjalnie wybudowanego mauzoleum na Starym Cmentarzu. Na początku okupacji władze niemieckie poleciły przetransportować  trumnę generała z powrotem na cmentarz komunalny.

Imię gen. Pierackiego nosił dawny Dom Strzelecki (obecnie Miejski Ośrodek Kultury) znajdujący się po przeciwnej stronie al. Wolności. Jest też w mieście ulica jego imienia (nieopodal cmentarza komunalnego).

[email protected], Fot. IM., wizualizacja Wydział Architektury i Budownictwa UM w Nowym Sączu, źródło: własne, „Nowa Encyklopedia Sądecka” Jerzego LeśniakaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)