Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
28/07/2023 - 15:20

Kiedy 1 sierpnia rozlegną się sygnały alarmowe – zatrzymaj się, oddaj hołd powstańcom

Planowano, że Powstanie Warszawskie potrwa najwyżej kilka dni. Skapitulowało po 63 dniach walki. Obchody 79. rocznicy zrywu powstańczego odbędą się we wtorek (1 sierpnia). Nowosądeczanie zgromadzą się tradycyjnie pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy Al. Stefana Batorego.

1 sierpnia o godzinie 17 (godzina wybuchu powstania) w Nowym Sączu rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Będzie trwał minutę.

Warto wtedy, choć na chwilę zatrzymać się i w taki sposób oddać hołd tym, którzy w walce o niepodległość Polski ponieśli ofiarę ze swojego życia.

Na rozkaz dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, w tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej.

Planowano, że powstanie potrwa najwyżej kilka dni, jednak skapitulowało dopiero 3 października – po 63 dniach walki. Poległo około 16 tysięcy powstańców. Historycy szacują, że w wyniku ostrzałów artyleryjskich, nalotów, a przede wszystkim w wyniku dokonywanych przez Niemców zbrodni wojennych, powstanie pochłonęło też życie nawet do 200 tysięcy cywilów.

Na skutek walk zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez okupanta niemieckiego.

Dla podkreślenia znaczenia powstania warszawskiego dla tożsamości narodowej Polaków w 2009 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Ma on status święta państwowego i obchodzony jest corocznie 1 sierpnia.

([email protected], fot. IM, źródło: UM w Nowym Sączu), © materiał chroniony prawem autorskim.







Dziękujemy za przesłanie błędu