Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
przewiń w dół
05/04/2017 - 08:35

Jak kombinują w Nowym Sączu, żeby dostać 500 plus na pierwsze dziecko?

Z początkiem kwietnia minął rok od wprowadzenia rządowego programu Rodzina 500 plus. W najbliższym czasie rząd chce wprowadzić pewne zmiany. Dlaczego? Polacy potrafią uzyskać świadczenie nawet wtedy, kiedy ono nie przysługuje. W Nowym Sączu też kombinują.

Dzięki programowi Rodzina 500 plus wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko do 18 lat. W mniej zamożnych rodzinach (po spełnieniu kryterium dochodowego w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), świadczenie przysługuje również na pierwsze dziecko. Okazuje się jednak, że uzyskanie 500 złotych na pierwsze dziecko, nawet kiedy przekracza się próg dochodowy, nie jest takie trudne.

- Zgłosił się do mnie pracownik z prośbą, abym go zwolniła na jeden dzień i na drugi dzień zatrudniła z powrotem – opowiada dyrektor w jednej z sądeckich firm. – Tłumaczył, że kiedy nagle utraci dochód otrzyma 500 plus także na pierwsze dziecko.

Zobacz też: Rodzina 500 plus na medal. Rodzi się więcej dzieci

Rodzice proszą także pracodawców o obniżenie pensji, tak, aby spełnić kryterium dochodowe 800 złotych na osobę w rodzinie. O takie obniżki proszą głównie pracownicy małych i średnich firm, w których łatwiej dogadać się z szefostwem. „Są to pracownicy o niskich kwalifikacjach, którzy zarabiają nieco więcej niż wynosi minimalne wynagrodzenie. Co ciekawe obniżenie pensji może być tylko na papierze, bo pracownik i pracodawca mogą się umówić, że reszta pensji zostanie przekazane i tak, tyle że "pod stołem" – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Zobacz też: Nowy Sącz: Czy przepijamy 500 plus?

Przy okazji podsumowania pierwszego roku funkcjonowania programu 500 plus minister rodziny Elżbieta Rafalska zapowiedziała pewne zmiany w przyznawaniu tego świadczenia.

- Fundamenty programu Rodzina 500 plus pozostaną bez zmian, system zostanie jednak uszczelniony – zapowiada.

Co więc się zmieni? Między innymi przepisy regulujące utratę i uzyskanie dochodu. Według MRPiPS ma to „wyeliminować nadużycia polegające na sztucznym dopasowywaniu sytuacji zawodowej do kryterium dochodowego na pierwsze dziecko".

***

W całej Polsce z programu Rodzina 500 plus korzysta 2 mln 560 tys. rodzin, a świadczenie otrzymuje 3 mln 820 tys. dzieci. Do rodzin trafiło już w sumie 21 mld zł.

W Nowym Sączu z tej formy wsparcia korzysta 6 tys. rodzin. Do końca 2016 roku wypłacono na ten cel 39 mln, 500 tys. złotych.

Zobacz też: 500 plus: w Grybowie wypłacono tyle świadczeń, co w Nowym Sączu

(KB)

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.Dziękujemy za przesłanie błędu