Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
27/04/2012 - 11:21

Helikopter wylądował pod szpitalem. Otwarcie lądowiska

Dzisiaj oficjalnie oddano do użytku lądowisko dla śmigłowców przy sądeckim szpitalu im. Jędrzeja Śniadeckiego. Poświęcił je ks. Józef Wojnicki, kapelan szpitala.
W uroczystości brało udział wielu zaproszonych gości m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele wojewody małopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego, małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, władze miasta oraz powiatu, komendanci policji, straży pożarnej i straży granicznej w Nowym Sączu, przedstawiciele szpitali i placówek medycznych z regionu oraz mieszkańcy miasta.
Sądeckie lądowisko dla śmigłowców powstało nieopodal szpitala w 1968 roku. Przez wiele lat maszyny, które były wzywane, by transportować chorych z Nowego Sącza do specjalistycznych klinik w różnych regionach kraju „siadały” na niewielkiej, betonowej płycie. Modernizację lądowiska przeprowadzono w ubiegłym roku.
Dzisiaj jest ono nowoczesne i spełnia wszystkie obowiązujące standardy. Zostało ono zmodernizowane kosztem 1,6 mln złotych. Szpital pozyskał na to fundusze unijne w ramach projektu: „Przebudowa lądowiska dla helikopterów przy Szpitalu Specjalistycznym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu”. Z budżetu szpitala dołożono też trochę pieniędzy. Lądowisko zostało wpisane do ewidencji Urzędu Nadzoru Lotnictwa Cywilnego, jako obiekt przystosowany do startów i lądowań śmigłowców. Od stycznia do kwietnia br. śmigłowce lądowały tam sześć razy.
– Jest to bardzo potrzebny obiekt, o czym nie raz przekonali się już pacjenci – mówi dyrektor placówki Artur Puszko - Na naszym lądowisku o każdej porze dnia i nocy, w każdych warunkach pogodowych mogą lądować śmigłowce o wadze nawet do 5,7 tony. Zostało ono wyposażone w oświetlenie nawigacyjne i urządzenia umożliwiające lądowanie w warunkach ograniczonej widoczności, a pilot sam będzie mógł włączyć światła.
Ze względów bezpieczeństwa lądowisko jest monitorowane z wykorzystaniem kamer pozwalających obserwować teren w całkowitych ciemnościach i wyposażone we wskaźniki kierunku wiatru i wskaźnik ścieżki schodzenia. Ma ono wymiary 35 na 35 metrów. Jest wyłożone płytą betonową, zostało także ogrodzone.
Realizację projektu wspierały: Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia w Warszawie, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
- Chciałem pogratulować dyrektorowi szpitala ogromnej determinacji w walce o modernizację tego lądowiska – mówił dzisiaj senator Stanisław Kogut. – Skoro mamy tak ładne lądowisko, to mam nadzieję, że dla sądeckiego szpitala nie zabraknie punktów w kontrakcie. Najważniejszy jest, bowiem człowiek, a nie złotówka.
- Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do modernizacji lądowiska – dodał Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza. – Miło patrzeć, jak zostało odnowione na najwyższym poziomie. Będzie ono służyć pacjentom, którzy będą musieli szybko dotrzeć do klinik specjalistycznych.
Głos zabrała również Barbara Bulanowska, dyrektor małopolskiego oddziału NFZ.
- Cieszę się, że coraz więcej szpitalnych oddziałów ratunkowych spełnia wszystkie standardy, określone ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym – przyznała.
Po uroczystym otwarciu grupa specjalna z Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu zaprezentowała swoje umiejętności w czasie pokazowej akcji ratowania rannego. Udział w niej brali także m.in. ratownicy Grupy Krynickiej GOPR.

(JEC), (MIGA)
fot. Jerzy Cebula

 






Dziękujemy za przesłanie błędu