Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
21/02/2019 - 12:30

Górale z całej Polski, z Sądecczyzny też, chcą mieć swój hymn. W sieci zawrzało

Pomysł zrodził się w Zarządzie Głównym Związku Podhalan, został przedstawiony na spotkaniu Zarządów Głównych Górali z Ameryki Północnej, Kanady, Austrii i Polski, które odbyło się w Toronto w Kwietniu 2018 roku. Postanowiono, że na stulecie Związku Podhalan w Polsce zostanie ogłoszony konkurs na słowa do góralskiego hymnu zaś muzykę stworzy któryś ze znanych muzyków góralskich. Pomysł wywołał szeroka dyskusję.

Górale z całej Polski chcą mieć swój hymn. W sieci zawrzało

- Na stulecie naszej organizacji zrzeszającej  wszystkich górali polskich Związek Podhalan ogłosił konkurs na tekst hymnu  wszystkich  grup górali polskich, jak również  górali  żyjących na obczyźnie , w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy Austrii – mówi Andrzej Skupień prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan, który dodaje, że  z zarządami  organizacji związkowych w tych krajach zawarli porozumienie o honorowaniu hymnu jako pieśni przewodniej. 

- Różnimy się nieco strojem, gwarą , melodiami  ale ta pieśń ma być elementem wspólnym i łączącym -dodaje Skupień. - Chcemy by słowa tego hymny zawierały naszą historię,  wartości według których żyjemy i przesłanie dla przyszłych pokoleń. Zwracam się do wszystkich piszących niech pochylą się na d tym pomysłem i złożą swoją propozycję słów do tego Hymnu. ‘’

Media z zainteresowaniem przyjęły pomysł górali . Polska się podzieliła w opiniach na ten temat, jedni uważają, że górale Hymn mają,  to po co im inny , przy czyn każdy z nich przytacza inną pieśń. Ktoś napisał z przekąsem,  że górale rozpoczęli drogę do własnego księstwa góralskiego, przeważa jednak opinia, że to dobry pomysł .

 Sprawę komentuje wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Piotr Gąsienica.

 -  Hymn środowiskowy to na przykład hymn szkoły, hymn kolonii  czy hymn klubu sportowego. Takie hymny istnieją od dawana i nie ma żadnego powodu dlaczego i górale polscy nie mogliby mieć takiego hymnu .

 Oczywiście słowo hymn kojarzy się od razu z hymnem państwowym ale hymn państwowy to chroniony prawem symbol narodowy, zaś hymn środowiskowy to pieśń wspólnotowa jednego środowiska o wspólnych korzeniach i wartościach przypisanych tylko im. W przypadku górali polskich warto stworzyć taką pieśń wspólnotową, szczególnie w roku jubileuszowym stulecia Związku Podhalan w Polsce – mówi Gąsienica.- Zachęcam do nadsyłania tekstów na adres Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, 34-400 Nowy Targ Al, Tysiąclecia 35 . Tekst należy nadsyłać w kopertach oznakowanych godłem, zaś dane personalne w dodatkowej zalakowanej kopercie. Termin nadsyłania tekstów upływa 15 Kwietnia 2019 roku. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Związku Podhalan w Polsce.”

Na Sadecczyźnie  mamy górali białych, w miejscowościach Obidza, Jazowsko, Łącko, Kamienica, czy Słopnice oraz górali czarnych w Piwnicznej.

PG fot.archiwum sadeczanin.info

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Katalog firm Sądeczanin.info - tu znajdziesz firmy SądecczyznyDziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach