Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
17/12/2023 - 07:05

Genealogia to docieranie do swoich korzeni. Promocja kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA” w Starym Sączu

Rodzina to potęga! Każdy się chyba z tym zgodzi, a genealogia przeżywa obecnie prawdziwy renesans, prawdziwy boom. Właśnie genealogii jest poświęcony grudniowy numer kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA”, a jego tytuł brzmi „Rodzina to potęga”.

Czytaj także: Ma domy, mieszkania i... To dorobek prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla

Zapraszamy w środę (20 grudnia) na spotkanie autorskie w bibliotece w Starym Sączu. Początek spotkania o godz. 17.00.

Ostatni numer kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA”, którego redaktorem naczelnym jest historyk dr Łukasz Połomski poświęcony jest genealogii i sądeckim rodom

To coś dla tych, którzy chcieliby dotrzeć do swoich rodzinnych, rodowych korzeni. Wiele osób chciałoby wiedzieć coś więcej o swoich przodkach, poszerzyć o nich swoją wiedzę albo się o nich dopiero czegoś dowiedzieć.

- Numer grudniowy, zimowy poświęciliśmy genealogii, rodzinie – mówi dr Łukasz Połomski, redaktor naczelny tego numeru. – Są to zagadnienia niezwykle ciekawe. Teraz popularne. Poszukiwanie korzeni, poszukiwanie przodków stało się obecnie pasją wielu ludzi, którzy tym się zafascynowali.

W ostatnich latach szukanie przodków przeżywa prawdziwy renesans, choć nie jest to wyłączna domena naszych czasów. Herbarze, kroniki, zapiski rodzinne z XIX wieku dowodzą, że genealogia zawsze miała swoich amatorów, ale i też ludzi zawodowo zajmujących się tą tematyką.

Czytaj także: Taki nowoczesny budynek wpisze się w Nowy Sącz. Co w nim będzie?

Szukanie własnych korzeni jest w obecnych czasach nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Jeśli kogoś na to stać to poszukiwaniem rodzinnych korzeni zajmują się w Polsce profesjonalne firmy.

Redaktor naczelny tego numeru podkreśla – nie bez przyczyny, że ten kwartalnik jest wyjątkowy z wielu względów. Między innymi dlatego, że partnerem grudniowego numeru kwartalnika jest Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce, które zajmuje się profesjonalnymi poszukiwaniami genealogicznymi.

Tak więc, rezerwuj sobie czas w środę do Starego Sącza o godz. 17.00, a w tamtejszej bibliotece dowiesz się wielu bardzo ciekawych rzeczy między innymi o tym, jak szukać swoich rodzinnych korzeni.

Na spotkaniu autorskim w Starym Sączu obecni będą historycy redagujący numer na czele z Łukaszem Połomskim – redaktorem naczelnym tego numeru. Będzie można zakupić ostatnie wydanie kwartalnika

Numer zawiera bardzo ciekawe artykuły, w tym artykuł - poradnik pt. „Jak skutecznie szukać przodków z Sądecczyzny”, w którym autorka Karolina Szlęzak podaje metody, źródła i sposoby poszukiwania przodków, przydatne nie tylko dla poszukujących swoich korzeni na Sądecczyźnie ale i w innych regionach naszego kraju.   

Kwartalnik, zarówno ostatnie wydanie jak i wydania archiwalne, stanowi znakomity prezent dla odwiedzających nas, szczególnie w święta najbliższych, którzy wyjechali z Sądecczyzny, ale sercem i myślami nadal tutaj tkwią.  

([email protected], fot. kwartalnik „Sądeczanin – HISTORIA”.), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu