Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
23/05/2017 - 11:00

Fundacja z Barcic interweniowała u Minister Edukacji. Jest kompromis

Pomysł minister Anny Zalewskiej, aby zlikwidować nauczanie indywidualne w szkołach, spotkał się z ostrym sprzeciwem rodziców niepełnosprawnych dzieci. - Państwo chce je zamknąć w czterech ścianach domu – komentowali. Na szczęście, po licznych protestach i spotkaniu z panią minister projekt ma zostać zmodyfikowany. – Wszystko będzie zależało od dziecka. Te, które będą mogły uczyć się nadal w szkole, pozostaną w niej – mówi Jakub Owsianka z barcickiej Fundacji Ichtiozis – osób chorych na rybią łuskę.

Państwo Owsianka od 17 lat zmagają się z niezwykle rzadką chorobę syna – rybią łuską. Wymaga ona szeregu zabiegów pielęgnacyjnych i stosowania specjalnych leków. Piotrek może się jednak uczyć w szkole i bardzo to lubi. Tymczasem w Ministerstwie Edukacji został przygotowany projekt zmian dotyczący sposobu realizowania orzeczeń o potrzebie indywidualnego nauczania uczniów.

- Od 1 września tego roku dzieci takie jak nasz Piotrek nie mogły by uczestniczyć w lekcjach na terenie szkoły, a jedynie w domu. W związku z tym, nasza Fundacja, wysłała do Ministerstwa Edukacji list, w którym stanowczo zaprotestowała przeciwko takiemu rozwiązaniu – mówi Jakub Owsianka.

Podobnych listów protestacyjnych napłynęło znacznie więcej i to z całej Polski. W efekcie przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji oraz osób związanych z edukacją niepełnosprawnych dzieci zostali zaproszeni na spotkanie z minister Anną Zalewską do Warszawy. Fundację Ichtiozis z Barcic reprezentowała żona pana Jakuba – Barbara.

- Trzeba przyznać, że wzięto pod uwagę postulaty rodziców przesyłane bezpośrednio do Ministerstwa, a także publikowane w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Obecne propozycje Ministerstwa będą dostosowane do konkretnej sytuacji niepełnosprawnego i chorego dziecka – mówi.  

Podczas spotkania każdy z uczestników mógł się wypowiedzieć oraz uzyskać rzeczową odpowiedź od minister Zalewskiej na zadane pytania.

- Miałam możliwość przedstawić swoje spostrzeżenia odnoszące się do nauczania dzieci z rybią łuską, które ze względu na złożoność dolegliwości trudno ująć w sztywne ramy ustawy. Odniosłam wrażenie, że moja wypowiedź spotkała się ze zrozumieniem szczególnej sytuacji dzieci z rybią łuską oraz innymi rzadkimi chorobami. Po zakończeniu tego miłego spotkania nasuwa się refleksja, że zamiast podejmować kontrowersyjne decyzje w jakiejkolwiek sprawie, może lepiej wcześniej usiąść razem do stołu, wypić kawę i porozmawiać - wtedy emocje opadają, a zamiast przeciwnika widzimy człowieka. I nie musi dotyczyć to wcale spraw wagi ogólnopolskiej – dodaje.

Zdaniem minister Zalewskiej opór rodziców wynikał z niekompletnych informacji i niezrozumienia nowego projektu. Spotkanie ich jednak uspokoiło.

- Przedstawione projekty zmian wyglądają obiecująco – komentowali.

(KB)

Fot. arch. Fundacji Ichtiosis
 







Dziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku