Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
17/06/2021 - 12:25

Frycowa, gmina Nawojowa: budują chodnik przy DK 75. Jest nadzieja na więcej

O tym, jak wiele samochodów przejeżdża codziennie drogą krajową nr 75 wiedzą najlepiej mieszkańcy Frycowej (gmina Nawojowa). Piesi nie mają tutaj łatwo, ale do końca sierpnia ma być gotowy fragment chodnika. To jednak nie wszystko, bo jeśli dobrze pójdzie, w tym miejscu powstaną kolejne odcinki drogi dla pieszych.

Frycowa, chodnik. Fot. SS

Przy drodze krajowej numer 75 w miejscowości Frycowa (gmina Nawojowa) trwa budowa chodnika. Robotnicy pracują po lewej stronie jezdni, jadąc od Nowego Sącza do Krynicy-Zdroju. Kierowcy muszą uważać na rozstawione pachołki, ale w tym miejscu nie ma znaczących utrudnień i ruch odbywa się płynnie.

Cieszyć za to mogą się piesi, bo dla poprawy ich bezpieczeństwa powstaje chodnik od przystanku autobusowego vis a vis zatoki parkingowej do wyjazdu z bocznej drogi obok kapliczki. Choć jest to inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, swój udział ma też gmina Nawojowa.

Frycowa, chodnik. Fot. SS

Jak mówi wójt Stanisław Kiełbasa, zgodnie z ustaleniami przyjętymi z GDDKiA gmina złożyła projekt na budowę kolejnego, dłuższego fragmentu chodnika. – Budowa chodnika podzielona jest na etapy, bo to duży wydatek. Na miarę możliwości i środków jakimi dysponuje GDDKiA i nasza gmina, robimy projekty i realizujemy te zadania – mówi wójt.

Drugi projekt w tej chwili procedowany jest u wojewody. – Jak dobrze pójdzie to w tym roku będzie wykonany – podkreśla Stanisław Kiełbasa. Projekt zakłada budowę chodnika od Maciejowej do wspomnianego już parkingu przy drodze krajowej.

Frycowa, chodnik. Fot. SS

To jednak nie wszystko, bo gmina ma w planach na przyszłe lata rozpisanie projektów na jeszcze dwa odcinki w tej miejscowości. - Droga krajowa jest drogą o podwyższonej prędkości. Stąd przywiązujemy wagę to tego, by poprawić bezpieczeństwo pieszych. Mam nadzieję, że w przeciągu najbliższych lat cała droga krajowa w gminie Nawojowa będzie wzbogacona o chodnik – mówi wójt.

Jak poinformowała nas rzeczniczka prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Iwona Mikrut-Purchla, budowa pierwszego fragmentu chodnika we Frycowej ma być zakończona do końca sierpnia bieżącego roku. Koszt inwestycji to około 350 tysięcy złotych. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. SS)Dziękujemy za przesłanie błędu