Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
13/10/2013 - 09:02

Dziś Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

Rejestrując się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego, zwiększamy szansę na odnalezienie swojego bliźniaka genetycznego tym z chorych, dla których jest to nieraz jedyny sposób na powrót do zdrowia, szansa na lepsze życie, a często nawet – szansa na to, by przeżyć. Dzisiaj (13 października) obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Coraz więcej osób deklaruje się, że chce zostać dawcą szpiku.
Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku, nie potrzeba wiele. Do rejestracji, prócz wypełnienia dokumentów, wystarczy pobranie niewielkiej ilości krwi. Można to zrobić w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Oddział Terenowy w Nowym Sączu, który znajduje się przy ulicy Kazimierza Wielkiego 9a. Centrum czeka na krwiodawców i gotowych zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego od poniedziałku do piątku, często prowadzi również wyjazdowe akcje rejestracji.
Przychodzi mnóstwo osób chętnych do zostania dawcą szpiku – mówi Celina Pancerz, kierownik Oddziału Terenowego w Nowym Sączu. – W zasadzie każdego dnia rejestruje się pięć, sześć osób, a dni, kiedy nie przychodzi nikt, zdarzają się naprawdę sporadycznie.
Rejestrować się mogą osoby, które mają skończone 18 lat i nie ukończyły jeszcze 55 roku życia. Żeby zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego, trzeba być przede wszystkim zdrowym. Choroby przewlekłe, stałe zażywanie leków, uzależnienia, niedowaga lub znaczna nadwaga, przeszczepy narządów sprawiają, że takie osoby pozbawione są możliwości rejestracji.
Kwalifikacja jest praktycznie taka sama, jak przy oddawaniu krwi - wyjaśnia Celina Pancerz. - Jeżeli ktoś choruje przewlekle, zażywa stale leki, to ma cały czas bardzo obciążony organizm. I wtedy nie można zostać dawcą szpiku.
Rejestracja do bazy potencjalnych dawców szpiku, której dokonujemy w centrum krwiodawstwa, wiąże się z oddaniem do badań 10 ml krwi. Ale zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego można również dokonać praktycznie nie wychodząc z domu. Taką możliwość daje m.in. Fundacja DKMS. Wystarczy zalogowanie się na portalu www.dkms.pl i wypełnienie odpowiedniego formularza. Pocztą otrzymamy zestaw niezbędny do zapisania się do bazy – deklarację do wypełnienia, a także pałeczki, którymi pobieramy sobie wymaz z jamy ustnej. Następnie, dbając o czystość pałeczek, pakujemy je do załączonych opakowań i razem z deklaracją odsyłamy do Fundacji.
Pamiętajmy o tym, że bycie potencjalnym dawcą szpiku kostnego to duża odpowiedzialność. Informujmy odpowiednie jednostki o wszystkich sytuacjach, które mogą wpływać na możliwość oddania przez nas szpiku kostnego. Są to np. ciąża, ale również przekłucie uszu, które czasowo wyłączają nas z systemu. Trzeba też zwrócić uwagę na jedną, istotną kwestię – zarejestrowanie się w więcej niż jednej bazie może spowodować zupełnie niepotrzebne zamieszanie, spowolnić wyszukiwanie odpowiednich dawców, a w rezultacie – zaważyć na czyimś zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego rejestrujmy się tylko w jednym systemie. A przede wszystkim, podejmujmy decyzję o rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego z dużą świadomością. Nie odbierajmy nadziei innym, stawiając pierwszy krok i rezygnując, gdy okaże się, że rzeczywiście możemy komuś pomóc.
W Nowym Sączu są tacy, którzy już komuś uratowali życie. Pisaliśmy o nich tutaj:
Klaudia oddała szpik „bliźniaczce”. Czeka na dobre wieści
Ola Kulig, dawca szpiku: Czuję, jakbym zyskała drugą mamę
Dawca szpiku Rafał Góra ratuje „bliźniaka” z Polski
Dawca szpiku chciałby poznać swego genetycznego bliźniaka

KID
Źródło: własne, dkms.pl
Fot. Klaudia Kalisz i GAJA






Dziękujemy za przesłanie błędu