Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
15/09/2022 - 08:20

Drożeje ciepło dostarczane przez MPEC w Nowym Sączu. Nowa taryfa zatwierdzona

Urząd Regulacji Energetyki w Krakowie zatwierdził nowe taryfy dla ciepła Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. Podwyżka cen za ogrzewanie budynków, podpiętych do miejskiej sieci ciepłowniczej wyniesie średnio około 30 proc. Wyższy rachunek za ciepło nowosądeczanie powinni otrzymać w listopadzie. Już wiadomo, że w innych miastach w regionie: Gorlice, Krosno, Wadowice podwyżki opłat za ciepło są jeszcze wyższe.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu na zatwierdzenie nowej taryfy dla swoich odbiorców czekało kilka miesięcy. Będzie ona obowiązywała od 27 września 2022 roku.

- Jest to najniższa podwyżka w regionie – zapewnia Paweł Kupczak, prezes MPEC w Nowym Sączu. – W Nowym Sączu wynosi ona średnio około 30 proc. Mamy dziesięć grup taryfowych.

Jak mówi szef miejskiej spółki ciepłowniczej we wniosku taryfowym, który spółka MPEC złożyła do URE znalazły się ceny (węgla, gazu, zrębki drzewnej i tzw. uprawnień do emisji dwutlenku węgla) z 2020 roku. Jak zaznacza Paweł Kupczak, gdyby te ceny były niezmienne to obecnie spółka mogła obniżyć mieszkańcom ceny ciepła o 12 proc.

Tak się jednak nie stało, bo ceny węgla, gazu, zrębki drzewnej poszybowały w górę jak szalone.

- Na zmianę cen ciepła wpłynął znaczny wzrost ceny gazu ziemnego o 491 proc. cen biomasy o 136 proc. oraz uprawnień do emisji dwutlenku węgla o 290 proc. w stosunku do cen, które stanowiły podstawę kalkulacji cen dla taryfy zatwierdzonej w 2020 roku – tłumaczy prezes MPEC. - Dla naszych odbiorców z kotłowni Millenium oraz Sikorskiego, jest to pierwsza zmiana średnich cen ciepła po obniżkach z grudnia 2020 r., gdzie odnotowano spadek cen o 2,01 proc.

Od 2021 roku drastycznie rosną koszty związane z wytworzeniem ciepła. Na to nałożyła się także galopująca inflacja. Miało to, niestety bezpośredni wpływ na to, że przedsiębiorstwa energetyki cieplnej w tym też sądecki MPEC były zmuszone do urealnienia cen ciepła systemowego.

Ceny i stawki opłat za energię cieplną w Nowym Sączu są zróżnicowane w zależności od kotłowni (grupy taryfowej), z której ogrzewany jest odbiorca ciepła.

Mieszkańcy innych miast w regionie wcześniej niż nowosądeczanie musieli przełknąć gorzką informację o podwyżkach opłat za ciepło.

Mieszkańcy Tarnowa mają za sobą już kilka podwyżek opłat za ciepło. W październiku 2021 roku ciepło zdrożało w tym mieście o 10 proc., w połowie lutego 2022 – o 20 proc. Od 1 czerwca 2022 weszła w życie trzecia podwyżka – 7,5 proc.

MPEC w Nowym Targu złożył wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie nowych taryf dla swoich odbiorców zawierających 30 proc. podwyżkę opłat za ciepłą wodę.

Także nowe taryfy dla mieszkańców Jasła zostały już zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Jest to wzrost opłaty średnio o 93 proc. w przypadku przesyłu ciepła z elektrociepłowni i średnio o 165 proc. w przypadku przesyłu ciepła z kotłowni gazowej

Nowa taryfa została zatwierdzona przez URE dla Gorlic. To wzrost opłaty za ciepło systemowe średnio o 60 proc.

Od 1 sierpnia obowiązują też nowe ceny i stawki opłat za ciepło w Krośnie. Podwyżka cen ciepła systemowego w tym mieście wyniesie średnio ponad 66 proc.

W Wadowicach nowa taryfa dla ciepła obowiązuje od połowy sierpnia. W tym mieście jest to wzrost opłaty średnio o 46,5 proc.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu