Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
11/04/2022 - 11:35

Droga Krzyżowa Piątkowa – Boguszowa to droga głęboko duchowa

Około tysiąca wiernych z Nowego Sącza i regionu poszło w niedzielę po południu za krzyżem podczas kostiumowej Drogi Krzyżowej Piątkowa – Boguszowa. Pątnicy przyjechali na to duchowe wydarzenie z różnych miejscowości w Małopolsce. Dotarli do Piątkowej aż z Piekielnika, miejscowości koło Nowego Targu.

Czytaj także: Niedziela Palmowa. Wyjątkowa w Sądeckim Parku Etnograficznym [FILM, ZDJĘCIA]

Droga Krzyżowa Piątkowa – Boguszowa to największe Misterium Męki Pańskiej na Sądecczyźnie.

Dwadzieścia lat temu Lucyna i Józef Zygmuntowie zaproponowali taką formę duchowego wejścia w Wielki Tydzień. Inspirację czerpali z inscenizacji i wydarzeń z Kalwarii Zebrzydowskiej. I tak z roku na rok, przybywały budowle pałaców Kajfasza, Heroda, Piłata, wzgórza, gdzie jest scena ukrzyżowania i śmierci Jezusa. W Biblijne postacie wcielają się zwykli mieszkańcy parafii.

Przez ostatnie dwa lata Droga Krzyżowa w Piątkowej nie odbywała się z powodu pandemii COVID-19. Wczoraj wierni znowu wyruszyli, by przeżywać Misterium Męki Pańskiej w drogę do Boguszowej, prowadzącą wąskim, stromym, trzykilometrowym traktem przez las.

Tradycyjnie już plenerowa Droga Krzyżowa rozpoczęła się w kościele w Piątkowej, a potem wierni - młodzi i starzy, całe rodziny wyruszyli spod kościoła za krzyżem do wyżej położonej wioski – Boguszowa. Po drodze wierni przeżywali sceny spotkań, upadków i ogromnego cierpienia Ukrzyżowanego.

Czytaj także: Sterylizacja zwierząt to skuteczny sposób na ich niekontrolowane rozmnażanie

Czytaj także: 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Sądeczanie pamiętają [FILM, ZDJĘCIA]

Po trzygodzinnym marszu wierni dotarli do Boguszowej - na miejsce symbolicznej Golgoty. Na górującym nad otoczeniem wzgórzu zostały przedstawione ostatnie sceny inscenizacji – ukrzyżowanie i śmierć Zbawiciela.

W biblijne postaci wcielili się parafianie ks. Tadeusza Wojciechowskiego, proboszcza Piątkowej. Jezusa odegrał Maciej Świder. W rolę Matki Bożej wcieliła się Aneta Oleksy, Magdaleny – Justyna Greczek, Piłata – Andrzej Łukasik, Kajfasza – Bogdan Wańczyk, Piotra – Stanisław Kurzeja, Jakuba – Stanisław Pyrek, Judasza – Józef Zygmunt, kobiety – Helena Pyrek.

W tym duchowym wydarzeniu brała też udział banderia konna ze stajni Henryka Górki.

Nad całością tego duchowego wydarzenia czuwała Lucyna Zygmunt razem z ks. proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Piątkowej – Tadeuszem Wojciechowskim.

- W tym roku w jubileuszowej dwudziestej Drodze Krzyżowej Piątkowa – Boguszowa i Misterium Męki Pańskiej uczestniczyło prawie tysiąc wiernych, którzy przyjechali z różnych zakątków Małopolski – powiedział Sądeczaninowi Józef Zygmunt, współorganizator tego duchowego wydarzenia. - Pogoda była niesprzyjająca, ale daliśmy radę. Udział w tym misterium było wyjątkowym przeżyciem duchowym. Kto do nas dopiero dołączył będzie do Piątkowej wracał.

[email protected], fot. JZ.

Droga Krzyżowa Piątkowa – Boguszowa to droga głęboko duchowa
Około tysiąca wiernych z Nowego Sącza i regionu poszło w niedzielę po południu za krzyżem podczas kostiumowej Drogi Krzyżowej Piątkowa – Boguszowa. Pątnicy przyjechali na to duchowe wydarzenie z różnych miejscowości w Małopolsce. Dotarli do Piątkowej aż z Piekielnika, miejscowości koło Nowego Targu.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu