Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
16/02/2019 - 07:35

Do Nowego Sącza dotarła pierwsza dostawa błękitnego węgla. Gdzie go kupić?

Do Nowego Sącza dotarła nareszcie pierwsza dostawa ekologicznego, wysokoenergetycznego węgla nazywanego "błękitnym". Czy palenie takim paliwem przełoży się na to, że smog, który dusi miasto i jego mieszkańców będzie mniejszy?


Nowy dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Grzegorz Tabasz w połowie stycznia tego roku zapowiadał, że za kilka tygodni do Nowego Sącza dotrze pierwsza dostawa "błękitnego węgla".

Czytaj także: Nowy Sącz: wreszcie można kupić legendarny "błękitny węgiel". Dostawa w styczniu

I rzeczywiście tak się stało. Było to możliwe, dzięki współpracy z jedną z firm.

Węgiel został dostarczony do siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu (ul. Wiśniowieckiego 56). W poniedziałek (18 lutego) zostanie wprowadzony do ogólnodostępnego obrotu.

Jego sprzedaż rozpocznie się w tym dniu o godz. 13, w siedzibie miejskiej spółki.

"Błękitny węgiel" znajduje się w dwudziestokilowych workach. Osoby, które będą go chciały kupić muszą także zatroszczyć się o własny transport. Węgiel będzie sprzedawany w promocyjnej cenie 1220 zł za tonę (24, 40 zł za worek).

Nabywcy muszą mieć również ze sobą dowód osobisty w celu wypełnienia dokumentów zwalniających nabywców z obowiązku zapłacenia podatku akcyzowego. 
Błękitny węgiel może być spalany w każdym rodzaju pieców na paliwa stałe.

- Zastosowanie nowego paliwa powoduje dziesięciokrotną redukcję emisji do powietrza pyłów wszystkich kategorii oraz dwudziestokrotną redukcję rakotwórczych węglowodorów aromatycznych, na przykład benzoalfapirenu – mówi dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza Grzegorz Tabasz. - Najlepszym świadectwem ekologicznych efektów spalania błękitnego węgla jest praktycznie brak dymu unoszącego się z komina budynku, w którym użytkowany jest nowy rodzaj węgla. Ponadto to paliwo dostarczające około 10 procent energii więcej niż inne klasyczne gatunki węgla, toteż jego zużycie do ogrzewania domu jest proporcjonalnie niższe - dodaje dyrektor.

[email protected], Fot. i źródło: UM w Nowym Sączu.







Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe