Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
21/05/2021 - 13:00

Defibrylatory AED w powiecie. Twój głos pomoże ratować ludzkie życie

„Ratujemy życie – Bezpieczny Powiat Nowosądecki” – to zadanie, na które mieszkańcy Subregionu Sądeckiego mogą zagłosować w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Dzięki głosom mieszkańców w budynkach użyteczności publicznej w regionie mogą pojawić się defibrylatory AED.

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Ruszyło głosowanie do Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Mieszkańcy mogą wybrać, jakie zadania zostaną zrealizowane w ich subregionach, liczy się więc każdy głos.

Wśród zadań dla Subregionu Sądeckiego znajdziemy projekt pod nazwą „Ratujemy życie – Bezpieczny Powiat Nowosądecki”. Bezpieczeństwo mieszkańców, ochrona ich zdrowia i życia jest przecież najważniejsza. W ramach tego zadania w ogólnodostępnych miejscach w regionie (w budynkach użyteczności publicznej) zostaną umieszczone zewnętrzne defibrylatory AED. Dodatkowo zostanie przeprowadzony również cykl szkoleń, dzięki któremu uczestnicy dowiedzą się więcej na temat prawidłowego udzielania pierwszej pomocy przy użyciu AED.

Gdzie pojawią się defibrylatory?
W urządzenia zostanie wyposażonych 13 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łabowa, Stary Sącz oraz Grybów. Defibrylator pojawi się również w budynku Urzędu Gminy w Łabowej, gdzie codziennie sprawy urzędowe załatwia wielu mieszkańców.

Defibrylatory w szczególności posłużą strażakom ochotnikom, bo bardzo często to oni jako pierwsi niosą pomoc. Mieszkańcy regionu znają z kolei lokalizację budynków OSP i zwracają się po pomoc właśnie do nich. Dodatkowo, w ramach tego zadania zakupione zostaną fantomy. Strażacy będą mogli wykorzystać je do przeprowadzenia szkoleń pierwszej pomocy np. w szkołach.

Dlaczego ten projekt jest tak ważny?
Bo użycie defibrylatora AED oraz odpowiednia resuscytacja krążeniowo- oddechowa zwiększa szanse na przeżycie osób z nagłym zatrzymaniem krążenia z 2 proc. do nawet 75 proc. Ważne jest zatem zwiększanie świadomości i uczenie umiejętności poprawnego udzielania pierwszej pomocy osobom,, u których doszło do zatrzymania krążenia.

Kto może zagłosować?
Każdy mieszkaniec, który skończył 16 lat. Każda osoba uprawniona do głosowania ma 1 głos, który może oddać na jedno zadanie w ramach swojego subregiony.

Jak zagłosować?
Mieszkańcy mogą głosować na trzy sposoby. W obecnej sytuacji najprostszą, najszybszą i najbezpieczniejszą możliwością jest opcja zagłosowania przez Internet – na stronie www.bo.malopolska.pl

Podobnie jak w poprzednich edycjach istnieje też możliwość oddania głosu na papierowym formularzu. Wzór tegorocznej karty do głosowania oraz lokalizacje wszystkich urn, do których należy wrzucić swój głos, można znaleźć na podanej wcześniej stronie internetowej.

Trzecią formą jest głosowanie korespondencyjnie. W tym przypadku należy przesłać wypełnioną kartę do głosowania na adres Urzędu Marszałkowskiego lub do jednej z jego agend zamiejscowych. ([email protected], zdjęcie ilustracyjne Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu