Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
09/11/2022 - 12:10

Dariusz Popiela wyróżniony „Denarem św. Małgorzaty” i Tarczą Herbową „Zasłużony dla miasta Nowego Sącza” {ZDJĘCIA]

Osobą, która wczoraj dwukrotnie była proszona podczas uroczystej sesji rady Miasta Nowego Sącza z okazji 730. rocznicy lokacji miasta był znany sądecki sportowiec i społecznik Dariusz Popiela. Został on wyróżniony „Denarem św. Małgorzaty” oraz Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.

Dariusz Popiela nie tylko odnosi sukcesy w sporcie, ale też prężnie działa na płaszczyźnie społecznikowskiej. Przypomnijmy, że już od dłuższego czasu, jako założyciel i prezes Fundacji Rodziny Popielów "Centrum" realizuje projekt „Ludzie nie liczby”. Wspierają go w tym m.in. Sądecki Sztetl i inne organizacje.

Dzięki temu projektowi 28 sierpnia br. zostało w Nowym Sączu otwarte miejsce pamięci – Skwer Pamięci przy ul. Tymowskiego na terenie dawnego sądeckiego getta. To pomnik upamiętniający lokalną społeczność żydowską zamordowaną podczas zagłady.

Dariusz Popiela odbierając i dziękując za wyróżnienia, którym został obdarzony był naprawdę wzruszony.

- Być wyróżnionym zarówno przez prezydenta Nowego Sącza, jak i Radę Miasta to bardzo miłe uczucie – powiedział Sądeczaninowi Dariusz Popiela. – Dziękuję za dostrzeżenie tych moich wysiłków. Bardzo z tego cieszę się. Działalność społeczna ma to do siebie, że nie podejmuje się jej dla nagród. Ja o tym pamiętam. Niemniej jednak chwile takie jak ta, kiedy miasto, w którym się urodziłem, wychowywałem nagradza takim wyróżnieniami są dla mnie zaszczytem. Nowy Sącz jest zawsze w moim serduchu od zawsze i zawsze będzie, bo tutaj jest cała moja rodzina.

Zdaniem Dariusza Popieli każda nagroda mobilizuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

- Każda nagroda, podobnie jak każdy medal, zdobyty w sporcie nie zniechęca, a zwiększa apetyt, więc w tym sensie cieszy to, że te moje działania pozasportowe są dostrzegane – dodał Dariusz Popiela.

Laudacja wygłoszona przez prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla na cześć Dariusza Popieli:

(…)

Dariusz Popiela człowiek, którego nikomu w Nowym Sączu przedstawiać nie trzeba - światowej klasy zawodnik, nieprzerwanie od 20 lat reprezentuje barwy Polski na wszystkich ważnych międzynarodowych imprezach sportowych; Pucharach Świata, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata, Igrzyskach Olimpijskich.

Niekwestionowany mistrz, jako jedyny w historii polskich kajaków slalomowych jest 10-cio krotnym indywidualnym złotym medalistą Mistrzostw Polski. Na Igrzyskach w Pekinie wywalczył 8 miejsce i będzie też walczył o przepustkę do najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024, gdzie jego celem będzie nie tylko udział, ale walka o medale tej najważniejszej dla każdego sportowca imprezy sportowej.

Dariusz Popiela jest również dwukrotnym wicemistrzem Europy seniorów i wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata, Pucharów Świata i Mistrzostw Europy. Jest swoistym kajakowym ambasadorem Nowego Sącza i całej Sądecczyzny nie tylko w Europie ale i na całym świecie. Już tych kilka faktów, w świetle których widać z jak wybitnym sportowcem mamy
do czynienia, byłoby wystarczającymi przesłankami do uhonorowania Pana Dariusza Popieli najwyższymi zaszczytami. Ale Dariusz Popiela to postać wielowymiarowa, sportowiec, ale również absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, a przede wszystkim to człowiek o niezwykłym zaangażowaniu społecznym.

Dzięki pasji i działalności Dariusza Popieli powstał program „Ludzie, nie liczby” w ramach którego od 2017 roku zostało upamiętnionych z imienia i nazwiska ponad 5000 ofiar Holocaustu, na cmentarzach w Krościenku, Grybowie, Czarnym Dunajcu, i Nowym Targu. W grudniu ubiegłego roku Dariusz Popiela został za te działania wybrany laureatem Nagrody POLIN 2021 przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Jeszcze większej determinacji w działaniach Dariusza Popieli, wspartej przychylnością władz Nowego Sącza, wymagał zrealizowany w naszym mieście projekt pierwszego w Polsce „Skweru Pamięci Ofiar Zagłady”, w którym z imienia i nazwiska upamiętnionych zostało 12 tysięcy mieszkańców Nowego Sącza żydowskiego pochodzenia zamordowanych w okrutny sposób przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej.  Dzięki temu upamiętnieniu Nowy Sącz dołączył do grona europejskich miast takich jak Amsterdam, Wiedeń, czy Paryż, gdzie podobne miejsca pamięci istnieją.

Podkreślić należy, iż Skwer Pamięci Ofiar Zagłady został zaprojektowany i w całości sfinansowany z prywatnych środków, w dużej części pochodzących z nagród, które Dariusz Popiela otrzymał jako sportowiec. Podczas międzynarodowej uroczystości w 80. rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej Nowego Sącza w ramach nazistowskiej Akcji Reinhardt, dzięki staraniom Dariusza Popieli Nowy Sącz gościł blisko 100 potomków ofiar przybyłych USA, Australii, Izraela, Austrii i Niemiec.

Dariusz Popiela to również główny bohater dokumentalnego filmu Wojciecha Szumowskiego „Ukos Światła” którego sądecka premiera odbyła się w dniu otwarcia Skweru Pamięci, a którego pokazy w Polsce, Australii, Izraelu, USA to olbrzymi wkład na rzecz dialogu i budowania mostów jak i nieoceniony wkład w promocję Nowego Sącza i Sądecczyzny na całym świecie.

Dariusz Popiela to nie tylko światowej rangi sportowiec, ale przede wszystkim wyjątkowej wrażliwości człowiek, dzięki któremu Sądeczanie otrzymali „Skwer Pamięci Ofiar Zagłady”, będący czytelnym znakiem dopełniającym niedopowiedzianą do niedawna historię naszego miasta. Jako Prezydent Nowego Sącza jestem dumny, że mamy takiego mieszkańca, jako nowosądeczanin szanuję Go i podziwiam - dlatego proszę, aby przyjął Denar świętej Małgorzaty jako wyraz mojego uznania i podziękowania.

[email protected], fot. IM.

Wyróżnienia dla niezwykłego człowieka




Dariusz Popiela nie tylko odnosi sukcesy w sporcie, ale też prężnie działa na płaszczyźnie społecznikowskiej.






Dziękujemy za przesłanie błędu