Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
28/09/2022 - 23:50

Czy w Krynicy powstanie nowe osiedle? O tym zadecydują mieszkańcy, właśnie ruszyły konsultacje społeczne

Czy w Krynicy powstanie nowe osiedle, pod nazwą Osiedle Dietla? O tym zadecydują mieszkańcy. Konsultacje społeczne w tej sprawie właśnie się rozpoczęły i potrwają do 28 pażdziernika.

W Krynicy rozpoczęły się (28 wrześnie), zarządzone przez burmistrza, konsultacje społeczne z mieszkańcami w sprawie utworzenia w mieście nowego osiedla pod nazwą Osiedle Dietla.

Osiedle Dietla obejmowałoby Bulwary Dietla, a także ulice Henryka Ebersa, Aleję inż. Nowotarskiego, Piękną, Słoneczną, Szkolną, Tadeusza Kościuszki, Zdrojową oraz Zamkową.

Wcześniej, podczas sesji rady miasta (15 września), 9 głosami za, przy 2 sprzeciw i 4 wstrzymujących się, radni Krynicy-Zdroju przegłosowali uchwałą w sprawie zainicjowania utworzenia osiedla pod nazwą Osiedle „Dietla” oraz przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji społecznych.

Opinie i uwagi dotyczące utworzenia osiedla oraz projektu statutu można składać: 
1) elektronicznie za pośrednictwem poczty e-mail na adres: [email protected]
2) pocztą na adres: Urząd Miejski w Krynicy-Zdroju, ul. J.I.Kraszewskiego 7, 33-380 Krynica-Zdrój, z dopiskiem: Utworzenie Osiedla „Dietla”, 
3) osobiście, poprzez złożenie pisma w kancelarii Urzędu Miejskiego w Krynicy-Zdroju, ul. J.I.Kraszewskiego 7 – pok. Nr 11 .

Konsultacje społeczne, zarządzone przez burmistrza potrwają do 28 pażdziernika 2022. 

Kim był prof. Józef Dietl?

Józef Dietl (1804-1878) to twórca balneologii, rozpropagował fizykoterapię i leczenie higieniczno-dietetyczne. Zwiedzał uzdrowiska polskie i zagraniczne. Propagował leczenie w rodzimych kurortach, które uważał, że nie ustępują tym zagranicznym. Jako pierwszy sklasyfikował polskie wody lecznicze.

Do Krynicy przyjechał w 1856 roku wraz z komisją, która oceniła perspektywy jej rozwoju. Pod jego kierownictwem, eksperci opracowali plan użytkowania nowocześniejszych urządzeń uzdrowiskowych, używanych w europejskich zdrojach. Z jego inicjatywy wybudowano łazienki mineralne i borowinowe, a także wodociąg miejski oraz krytą pijalnię. (MK) fot. (MK)







Dziękujemy za przesłanie błędu