Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
08/11/2021 - 11:45

Czy na stanowisku radnego można się dorobić? Każdy może sprawdzić ile zarabiają

Zarobki radnych gminy nie są tajemnicą, a każdy mieszkaniec może się dowiedzieć ile wynosi dieta dla członków rady. Przyglądamy się oświadczeniom majątkowym tych, którzy czuwają nad pracą rady i prowadzą wszystkie jej spotkania. Zaglądamy do dokumentu złożonego przez przewodniczącego rady gminy Nawojowa.

Więcej o zarobkach radnych gminy Nawojowa pisaliśmy tutaj: Łączą obowiązki radnego z pracą zawodową i dobrze na tym wychodzą. Kiedy ten materiał ukazał się na naszym portalu, w Biuletynie Informacji Publicznej nie było jeszcze dostępne oświadczenie majątkowe przewodniczącego rady. Tę funkcję w gminie Nawojowa sprawuje Józef Mirek. Przyglądamy się jego oświadczeniu.

Józef Mirek urodził się w 1953 roku, więc obecnie jest już emerytem. Na swoim koncie zgromadził ponad 25 tysięcy złotych oszczędności (w tym ponad 13 tysięcy złotych ze Wspólnoty Gruntowej Wsi Bącza). Razem z małżonką mieszka w domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych i wartości około 170 tysięcy złotych. Posiada również gospodarstwo, choć nie przynosi mu ono zbyt dużo dochodów. Przewodniczący rady jest też właścicielem kilku działek.

W poprzednim roku Józef Mirek otrzymał 42 490 złotych z emerytury. W przeliczeniu na miesiące, daje to kwotę ponad 3 tysięcy złotych. Dieta radnego wyniosła w 2020 roku 15 206 złotych. Z kolei Maria Stopka, przewodnicząca rady w sąsiedniej gminie Łabowa w poprzednim roku zarobiła ponad 90 tysięcy złotych, z czego jej dieta wyniosła 9 600 złotych. Dla porównania Marcin Kiełbasa jako przewodniczący rady gminy Kamionka Wielka dorobił sobie w poprzednim roku 16 104 złote.

Oświadczenia wójtów, burmistrzów, ich zastępców, sekretarzy, skarbników i członków rady są dostępne na gminnych stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Wysokość diet przyznawanych radnym zależy m.in. od wielkości gminy, dla której służbę pełnią. (s.siwulska@sadeczanin.info, zdjęcie ilustracyjne archiwum Sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu