Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 1 października. Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
13/08/2020 - 15:00

Czerwone i żółte strefy: resort zdrowia wprowadza zmiany. Zobacz jakie!

Jest nowa lista powiatów, które zostały zaliczone do stref czerwonej oraz żółtej. Właśnie podało ją Ministerstwo Zdrowia. Obostrzeniami bardziej i mniej rygorystycznymi zostało objętych osiemnaście powiatów w Polsce. Zmiany obowiązują od jutra (14 sierpnia)

Przypomnijmy, że od soboty (8 sierpnia) w 19 powiatach, gdzie odnotowywano największy przyrost zakażeń koronawirusem, resort zdrowia wprowadził bardziej, albo mniej zaostrzone restrykcje.

Były powiaty, które znalazły się w czerwonej strefie (tutaj obowiązują bardziej zaostrzone obostrzenia), ale także były takie, które zostały ujęte w żółtej strefie (tutaj obowiązują łagodniejsze restrykcje). W strefie czerwonej nadal znajduje się między innymi Nowy Sącz i powiat nowosądecki.

Dzisiaj resort zdrowia zaktualizował listę powiatów objętych czerwoną i żółtą strefą. Resort zdrowia podał, że od jutra (14 sierpnia) podział na strefy przedstawia się następująco: w strefie czerwonej są ujęte: miasto Nowy Sącz, powiat nowosądecki, wieluński, Ruda Śląska, Rybnik, powiat wodzisławski, powiat ostrzeszowski, Jastrzębie Zdrój.

W strefie żółtej są ujęte: powiat pszczyński (był w strefie czerwonej), raciborski (był w strefie zielonej), Żory, powiat cieszyński, wieruszowski, nowotarski, limanowski (był w strefie zielonej), grajewski, Białą Podlaska (była w strefie zielonej).

Poza strefą żółtą znalazły się powiaty: powiat przemyski i miasto Przemyśl, powiat jarosławski, pińczowski, kępiński, wieruszowski.

Ministerstwo przedstawiło także listę ostrzegawczą, gdzie ujęło powiaty, które mogą zostać wprowadzone do żółtej kategorii. To powiaty: tatrzański, bialski, zwoleński i słubicki.

Obostrzenia w czerwonych powiatach:

 • W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób.
 • Restauracje i gastronomia - obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe.
 • Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe, do 150 osób na zewnątrz.
 • W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc.
 • Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencje nie odbywają się.
 • Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 metrów kw.
 • Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.

Obostrzenia w żółtych powiatach

 • W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny.
 • Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób.
 • W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit max. 1 osoba na 4 m kw.
 • W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc.
 • W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw.
 • Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw.
 • Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Jak zapowiedziało ministerstwo zdrowia, baza powiatów z dodatkowymi obostrzeniami w każdym tygodniu będzie aktualizowana.

[email protected], fot, źródło: facebook/Ministerstwo Zdrowia.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe