Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
08/03/2024 - 15:25

Chełmiec/ulica Limanowska: czy to niebezpieczne przejście będzie w końcu doświetlone?

Wracamy do poruszonego już w listopadzie zeszłego roku problemu braku oświetlenia na przejściu dla pieszych koło cukierni Jaś w Chełmcu. I już uprzedzamy – szykuje się tu mała rewolucja, ale ostatnie słowo należy do Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Podegrodzie: robią megaspinacz dla rowerzystów. Połączą tak aż trzy gminy

Po raz pierwszy pisaliśmy o zagrożeniu w tym miejscu jeszcze w zeszłym roku. - Na wniosek mieszkańców zwracam się z prośbą o doświetlenie przejścia dla pieszych na wysokości Ciastkarni Jaś –alarmował wtedy do władz gminy radny Jakub Ledniowski.

Podkreślał, że na tej ulicy jest bardzo duży ruch i pieszych, i aut a po zmroku robi się naprawdę niebezpiecznie, bo kierowcy pieszych przed pasami prawie nie widzą. W sezonie jesienno – zimowym problem się nasila, bo ciemno jest już około godziny 16.

Co na to władze gminy? Sprawa nie była taka prosta, bo mówimy tu o przejściu w ciągu drogi DK 28, która nie jest w jurysdykcji gminy Chełmiec tylko Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i właśnie tam, do oddziału regionalnego w Krakowie, przekierował wniosek radnego, sekretarz gminy Artur Boruta.

Co z tego wynikło? Istny łańcuszek kompetencji, bo GDDKiA przekierowała z kolei pismo do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Na jakiej podstawie? - Przedmiotowy odcinek drogi stanowi starodroże drogi krajowej nr 28, który został przekazany zarządowi województwa małopolskiego. Mając na uwadze zapisy (…) Ustawy Prawo o ruchu drogowym (…) na drogach wojewódzkich zarządza ruchem marszałek województwa – wyjaśniała zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Agnieszka Wachowska. 

Kto kłamie w sprawie autobusów? Wójt Chełmca czy prezes MPK? Przyjdź i sam oceń w niedzielę o 17

Dziś już mamy stanowisko Zarządu Dróg Wojewódzkich. – (…) odcinek drogi krajowej – ulica Limanowska w Chełmcu – z chwilą oddania do użytkowania nowego przebiegu DK-28, tak zwanej obwodnicy Chełma, został zaliczony do dróg wojewódzkich – przyznaje dyrektor Katarzyna Węgrzyn-Madeja.

Dalej urzędnicza podkreśla, że doświetlenie przejść dla pieszych na drogach wojewódzkich odbywa się jedynie przy udziale samorządów – w tym wypadku – patrz Chełmiec. – Spośród wniosków złożonych do 31 stycznia, Zarząd Województwa Małopolskiego uchwałą wybiera zadania, których wnioski zostały przyjęte do realizacji i zawierane są stosowne umowy określające zasady współpracy. Na takiej podstawie Zarząd Dróg Wojewódzkich corocznie ogłasza przetarg i wybiera wykonawcę na budowę oświetlenia przejść dla pieszych – kwituje dyrektor.

Gmina Chełmiec znała to stanowisko już w grudniu 2023 roku. Czy złożyła wniosek a propos przejścia przy cukierni? – Tak. Gmina złożyła wniosek. Czekamy teraz na rozstrzygnięcie – usłyszeliśmy dziś od radnego Ledniowskiego. O tym, jaki będzie finał sprawy, poinformujemy w osobnej publikacji. ([email protected] Fot.: ilustracyjne Google Street View) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu