Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
15/01/2024 - 18:35

Chełmiec: 6 linii autobusowych „funduje” gmina, rozkład się zmienia a dla MPK znów miejsca nie było

Bardzo ważnie informacje dla mieszkańców gminy Chełmiec, którzy korzystają z linii autobusowych zorganizowanych przez samorząd. Zmieniły się rozkłady dwóch linii a dla autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego nadal nie ma miejsca.

Budżet Chełmca nie dopnie się przez lata. Radni pogodzili się z milionami deficytu

Już w grudniu zeszłego roku było wiadomo, że gmina Chełmiec po raz kolejny otrzymała środki z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych - 1 500 000 zł - na utrzymanie 6 obsługujących gminę linii autobusowych. Jednocześnie radni uchwalając budżet na 2024 rok zabezpieczyli wkład własny gminy na realizację zadania.
Już z dokumentacji, którą gmina Chełmiec udostępnił szukając operatorów sieci było wiadomo, że w 2024 obsługiwane będą trasy:
- Krasne Potockie – Chełmiec – Krasne Potockie – długość 35,80 km  – szacowana wartość utrzymania połączeń - netto 626 197 zł netto
- Trzetrzewina Niwy - Chełmiec - Trzetrzewina Niwy – 30,60 km – szacowana wartość netto 586 227 zł
- Klimkówka – Wielopole - Klimkówka - 16,20 km – szacowana wartość netto 307 050 zł
- Wola Kurowska - Naściszowa - Wola Kurowska - 14,20 km – szacowana wartość netto 179 800 zł
- Paszyn - Piątkowa - Paszyn - 20,00 km – szacowana wartość netto 390 150 zł
- Chomranice Kościół – Chełmiec ul. Marcinkowicka – Chomranice Kościół - 20,22 km  – szacowana wartość netto 750 000 zł 

Zobacz, gdzie wyłączą prąd. Ściągnij szczegółowy harmonogram dla Sądecczyzny

Ja zapewne zauważyliście linie kończą się na granicy gminy Chełmiec. Zatem jak jej mieszkańcy dojeżdżają do Nowego Sącza? Otóż trasa tylko w praktyce kończy się tak jak podaliśmy wyżej. Każdy z tych autobusów dociera do Nowego Sącza tyle, że za podróż od rogatek Chełmca do Nowego Sącza pasażerowie muszą dodatkowo zapłacić. I choć kupują jeden bilet, to jego cena składa się z dwóch składowych. Bardzo dobrze to wytłumaczył już jakiś czas temu Ryszard Małek, prezes pracującego dla gminy Marpolu.  – Zgodnie z przepisami – konsultowaliśmy to z samym wojewodą – ceny naszych biletów muszą być sumą dwóch składników: biletu za kurs w obrębie gminy Chełmiec i biletu za przejazd na terenie miasta. Czyli w naszym bilecie zawierają się tak naprawdę dwa bilety. I nie ma od tego odstępstw. Polskie prawo ich po prostu nie dopuszcza.

W 2020 roku Małek zaznaczał również, że przewoźnicy mocno pilnują by koszt ich przejazdu na terenie Nowego Sącza nie był niższy od tego, który przyjęło MPK, bo nikt nie chce być posądzony o stosowanie stawek dumpingowych. I wtedy, i dziś bilety „chełmieckie” są zatem droższe od tych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Wójt Bernard Stawiarski nadal jednak z MPK współpracować nie zamierza.

Kolejna ważna wiadomość. Od dziś, czyli od 15 stycznia na liniach:
- Klimkówka - Wielopole-Aleja - Nowy Sącz
- Wola Kurowska - Naściszowa - Nowy Sącz
- Paszyn - Piątkowa Mystków - Nowy Sącz. obowiązują nowe rozkłady jazdy.

Nowe rozkłady są do pobrania po kliknięciu w nazwy wyżej. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu