Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 27 czerwca. Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława
10/08/2014 - 14:27

Bony dla bezrobotnych. Pracy muszą szukać sami

Prawie połowa bezrobotnych do 30. roku życia nie ma żadnego doświadczenia zawodowego. Dlatego Sądecki Urząd Pracy stawia przede wszystkim na bony stażowe.
Wniosek o środki na aktywizację takiej właśnie grupy bezrobotnych urząd złożył kilka tygodni temu. Co najważniejsze, z pozytywnym skutkiem.

- Zostały nam przyznane środki w pełnej wysokości, o jaką wnioskowaliśmy - mówi Maria Dziubanowska, kierownik Działu Programów Rynku Pracy SUP. Suma jest niebagatelna. To 339 tys. złotych. Cała kwota pochodzi z rezerwy Funduszu Pracy.

Nowe instrumenty wsparcia nie mogą być kierowane do wszystkich, ale tylko do niektórych grup bezrobotnych. Dotyczy to właśnie bonów szkoleniowych, stażowych i zatrudnieniowych, z których mogą skorzystać wyłącznie bezrobotni, którzy w chwili objęcia usługa nie przekroczyli 30. roku życia. Autorzy projektu podkreślają, że to właśnie ta grupa wiekowa stanowi 1/3 ogółu zarejestrowanych w Sadeckim Urzędzie Pracy.

- Znaczna część osób należy równocześnie do kilku kategorii osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, co powoduje konieczność uruchomienia i skierowania do nich odpowiednich działań aktywizacyjnych - argumentują autorzy projektu.

Z ponad 1600 osób do 30. roku życia, znajdujących sie w ewidencji bezrobotnych w chwili składania wniosku 1/3 to osoby bez kwalifikacji, prawie połowa nie ma doświadczenia zawodowego, a ponad 44 proc. to osoby długotrwale bezrobotne.

- Osoby posiadające niskie wykształcenie, bez kwalifikacji i doświadczenia zawodowego są osobami mniej atrakcyjnymi na rynku pracy, co z kolei powoduje długotrwałe pozostawanie w rejestrze bezrobotnych - podkreślają specjaliści z Działu Programów Rynku Pracy. -Co gorsza, wysokie kompetencje też nie zawsze są gwarancja znalezienia zatrudnienia. Coraz częściej osoby młode mimo posiadania odpowiednich kompetencji mają również utrudniony start zawodowy ze względu na brak stażu pracy.

Właśnie brak doświadczenia zawodowego stanowi sedno problemu. Dlatego bony stażowe stanowią największa część projektu wsparcia. Skorzysta z nich 50 spośród 73 osób objętych projektem. Pozostałe formy wsparcia to bony szkoleniowe projektem. Pozostałe formy wsparcia to bony szkoleniowe umowy szkoleniowe (dla 5 osób).

Na czym polega specyfika nowo wprowadzonych form wsparcia? Bon stażowy może byc przyznany na wniosek bezrobotnego do 30. roku życia. Urząd Pracy kieruje bezrobotnego do odbycia stażu u wskazanego przez niego pracodawcy. Staż trwa 6 miesięcy, a pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu również przez okres 6 miesięcy. Pracodawca, który sie wywiąże z tego wymogu, otrzymuje premie, a bezrobotny stypendium stażowe w wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

- Ze względu na największą liczbę bonów stażowych w projekcie trwa rekrutacja osób bezrobotnych przewidzianych do objęcia tą formą wsparcia, kolejne grupy bezrobotnych będą rekrutowane sukcesywnie - mówi Maria Dziubanowska. - Przeprowadzamy rozmowy z pracodawcami, którzy są zainteresowani zatrudnieniem stażystów przez okres 6 miesięcy po zakończeniu stażu. Robią to miedzy innymi doradcy klienta podczas wizyt u pracodawców i muszę powiedzieć, że są chętni do zatrudnienia stażystów - podkreśla Maria Dziubanowska.

(m)
Źródło: SUP
 






Dziękujemy za przesłanie błędu