Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
21/11/2017 - 20:30

Blokowanie numerów alarmowych? Teraz grożą za to surowe kary!

Od niedzieli 19 listopada 2017 za bezpodstawne i umyślne blokowanie telefonicznych numerów alarmowych grożą bardzo poważne konsekwencje. Sprawa może się skończyć nie tylko wysoką grzywną, ale również ograniczeniem wolności czy nawet pobytem w areszcie.

Zmiana przepisów została wprowadzona po to, aby łatwiej było się dodzwonić pod numery 112, 997, 998, 999 kiedy istnieje taka koniecznośc. Działanie to ma związek z częstym, nieuzasadnionym zajmowaniem tych linii alarmowych.

Zobacz: Uwaga! Ważne zmiany w okresowych badaniach technicznych samochodów

W uzasadnieniu wniosku o zmianę przepisów można przeczytać: „Powodowane złośliwością, brakiem wyobraźni i niedostatkiem empatii działania niektórych osób negatywnie wpływają na funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego. Dzwonienie bez potrzeby i uzasadnienia blokuje linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy" - tak wnioskowano w czerwcu o nowelizację kodeksu wykroczeń.

Jako przykłady podano kilka ekstremalnych przypadków w naszym kraju. Pewna mieszkanka Ełku blokowała możliwość połączenia z numerem 997 dzwoniąc na policję 200 razy dziennie, mężczyzna ze Skarżyska-Kamiennej natomiast potrafił łączyć się z telefonem alarmowym 112 w sumie aż 870 razy. W Nowym Tomyślu ktoś w ciągu kilku godzin sparaliżował pracę służb ratowniczych, blokując numer alarmowy 67 razy. To wybrane przykłady, a niestety jest takich dużo więcej.

Co teraz grozi za takie celowe utrudnianie działania policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego? Grzywna do 1,5 tysiąca złotych, z możliwą nawiązką  w kwocie 1 tysiąc, jeśli nieuzasadniony telefon spowodował działanie służb. Ponadto może się to zakończyć ograniczeniem wolności lub nawet pobytem w areszcie.

MŚ ([email protected]). Fot. archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu