Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
09/10/2020 - 14:00

Bez maseczki? Lekarze wypisują już pierwsze zaświadczenia

Już kilka osób odebrało od lekarzy POZ-ów zaświadczenia zwalniające ich od obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką lub przyłbicą. Medycy w rozmowie z „Sądeczaninem” mówią komu dali taki glejt.

Kto może być zwolniony z obowiązku noszenia maseczki czy przyłbicy w przestrzeni publicznej? Informację na ten temat można znaleźć w rozporządzeniach ministra zdrowia. Zawarte tam zapisy określają, że z obowiązku zakrywania nosa i ust zwolnione są osoby, które spełniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania.

Czy do lekarzy zaczynają się już zgłaszać pacjenci, którzy, ze względów zdrowotnych proszą o wystawienie takiego zaświadczenia? Zapytaliśmy o to medyków.

- Owszem zaczynają się zgłaszać pierwsi pacjenci, proszący o wystawienie zaświadczenia – mówi Barbara Jurkiewicz, lekarz pediatra z NZOZ „Remedium” w Nowym Sączu. – Wszystkie zapisy kto powinien nosić maseczkę, a kto nie reguluje rozporządzenie ministra zdrowia. W nim określone są szczególne przypadki dopuszczone do tego, aby lekarz wystawił takie zaświadczenie.

Co to są za przypadki? Lekarka wymienia: wszystkie wady twarzoczaszki, uniemożliwiające noszenie maseczki, albo przyłbicy, choroba psychiczna u osoby dorosłej, albo dziecka, ciężka postać astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i ciężkie postacie wad serca.

Są to, według wytycznych i lekarzy cztery główne wskazania do zwolnienia osoby z obowiązku noszenia maseczki czy przyłbicy. W tej grupie są też osoby cierpiące na nowotwory górnych dróg oddechowych, mające założoną rurkę tracheostomijną.

- Te schorzenia medyczne warunkują również w sytuacji nieepidemiologicznej utrudnione oddychanie – dodaje nasza rozmówczyni. – Nie ma innych wskazań. Tylko ci pacjenci, spełniający te szczególne wskazania mogą uzyskać takie zaświadczenie.

Pozostałe osoby, według lekarzy powinny zakładać maseczkę, a jeśli ktoś odczuwa dyskomfort to przyłbicę, chroniącą usta i nos.

Czytaj na następnej stronie KLIKNIJDziękujemy za przesłanie błędu