Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
17/05/2018 - 15:50

Awaria sieci trakcyjnej szynobusu. Pociąg stanął, MPK podstawiło autobusy

Pomiędzy przystankami, jeszcze na Helenie, w godzinach szczytu stanął pociąg, popularnie zwany szynobusem, wożący pasażerów między Heleną a stacją Nowy Sącz - Centrum. Naprawa trakcji zakończyła się po godz. 17.30

Jak się okazuje, przyczyną awarii było uszkodzenie nie tyle pociągu, co trakcji elektrycznej.  Jak dowiedział się Sądeczanin.info, urwał się izolator odciągu i zerwał sieć trakcyjną.

Szynobus bez zasilania utknął bez ruchu. Do awarii doszło około godz. 14.30. Pasażerowie musieli wysiąść i iść pieszo. Część zdecydowała się na karkołomną przeprawę przez most kolejowy.

Pociąg naprawczy w drodze do miejsca awarii szynobusu

Pociąg naprawczy w drodze do miejsca awarii szynobusu

Na stacji Nowy Sącz - Centrum około godz. 15 tłum ludzi gęstniał z każdą minutą. Do awarii doszło, w momencie, kiedy rozpoczynały się godziny szczytu. Na stacji stało m.in. sporo młodzieży wracającej ze szkół do domu.

Zdenerwowanie oczekujących sięgało zenitu. Każdy dopytywał, co się stało i kiedy przyjedzie pociąg. - Dajcie spokój. Tyle ludzi czeka i teraz co? – irytuje się jedna z pasażerek czekających na stacji Nowy Sącz-Centrum. – Przecież tu nie ma żadnej informacji. Ludzie poszli torami.

- Chyba też pójdę, bo co mam zrobić? – dodaje stojąca obok kobieta. – Następny autobus mam dopiero o godz. 18.30. Na stację Nowy Sącz-Centrum dotarła także znana nam już księgowa, która chciała się dostać na Helenę.

- Po tamtej stronie mam samochód - mówi wściekła. - Co teraz mam zrobić. Kogo prosić o pomoc. Dzwonić do znajomych?. Kto mnie będzie wiózł przez całe miasto na Helenę. Wziąć taksówkę? To ile zapłacę za dojechanie stąd do parkingu, gdzie stoi moje auto.

Zastępczy autobus na przystanku Nowy Sącz Centrum

- No, dramat. Czekam godzinę - mówi kolejny pasażer. Byłem już na przystanku autobusowym. Nie ma autobusu o tej porze. Nikt nie poinformował nikogo. Kiedy szynobus pojedzie? – wtrąca się inny mieszkaniec. Jak się naprawi?

MPK podstawiło zastępcze autobusy

Pod stację Nowy Sącz-Centrum podjechał autobus miejski nr 34, który zabierał pasażerów z tej stacji. Bardzo szybko pojazd zapełnił się pasażerami i odjechał. Za chwilę miał przyjechać następny.

Andrzej Górski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu powiedział, że autobusy miejskie podjeżdżają pod stację Nowy Sącz-Centrum i Nowy Sącz-Helena, by zabierać pasażerów szynobusu. Także prywatni przewoźnicy oczekujący na pasażerów na Helenie, którzy rozwożą ich stamtąd do miejscowości na terenie gminy Chełmiec, Podegrodzie oraz do Limanowej zostali przekierowani błyskawicznie do stacji Nowy Sącz-Centrum. Stamtąd mieli zabierać ludzi.

Naprawa uszkodzonej trakcji zakończyła się po godzinie 17.30.

([email protected]) Fot. Czytelnik, IM.

Spadła trakcja, szynobus stanął, trwa naprawa
Pęknięcie izolatora odciągu trakcji spowodowało awarię szynobusu. Pozbawiony zasilania pociąg utknął na Helenie, a pasażerowie na obu przystankach. Nie wiedząc co się dzieje, czekali na szynobus, aż MPK podstawiło autobusy zastępcze.


Dziękujemy za przesłanie błędu