Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
27/03/2014 - 07:01

Aktualizacja. Romowie uciekli, szukają budowlańców

Nagranie z groźnie wyglądającej bijatyki w Maszkowicach pojawiło się w internecie. Gdy policja przybyła na miejsce zdarzenia uczestników bójki już na drodze nie było. Co ciekawe policja szuka teraz budowlańców z białego busa, z którymi bili się Romowie. - Zamiast zdecydowanej reakcji urzędników, polityków i policji, o co prosiliśmy nawet w mediach, mamy eskalację polsko - romskiego konfliktu – komentują mieszkańcy wsi.
Bijatyka została sfilmowana przez lokalnych dziennikarzy a nagranie błyskawicznie trafiło do internetu:     Bijatyka w Maszkowicach
Widać na nim, jak najpierw bójka rozgrywa się między kierowcą i pasażerami samochodu a kilkoma innymi mężczyznami. Najprawdopodobniej to Romowie, bo wyraźnie widać jak po chwili od strony osady ” na pomoc” ruszają im jej mieszkańcy a potem, tuż obok pędzących samochodów, dochodzi do bójki, przepychanek i wyzwisk, ktoś nawet pluje w kamerę.
Z nagrania nie wynika, kto sprowokował zajście i jak doszło do bijatyki, widać natomiast, że w osadzie pojawiła się policja.

Jak poinformowała  media Aneta Izworska z biura prasowego nowosądeckiej policji, dyżurny posterunku w Łącku otrzymał informację, że w miejscowości Maszkowice Romowie biegają po jezdni, stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym. Przybyły na miejsce patrol policji sprawdził rejon osiedla romskiego, "nie ujawniając jednak osób biegających po jezdni". Czyli uczestników bijatyki na drodze już jednak wtedy nie było.
Krążący po internecie filmik może pomóc zidentyfikować uczestników zajścia. Co ciekawe policja szuka teraz budowlańców z białego busa. "Prowadzone są czynności wyjaśniające pod kątem zakłócenia porządku i ładu publicznego. Policja ustala właściciela pojazdu w celu ustalenia, czy nie doszło do naruszenia nietykalności tych osób"  – informuje policja.

Tak zdarzenie opisują świadkowie:
„To wracający z pracy budowlańcy starli się z mieszkańcami romskiego osiedla na obrzeżach miasteczka” -
 tak w rozmowie z portalem sfora.pl opisuje zajście dziennikarz Telewizji Beskid.
„Pyskówka z stojącym przy drodze Romem szybko ściągnęła uwagę jego sąsiadów. "Na pomoc" ruszyło kilkadziesiąt osób. Przejeżdżający w pobliżu dziennikarz nagrał bijatykę, choć - jak sam przyznaje - w pewnej chwili poczuł się zagrożony i musiał uciekać” - czytamy. Zdaniem mieszkańców wsi Maszkowice (gmina Łącko) do takich zdarzeń będzie dochodzić coraz częściej. Kilka tygodni temu sołtys wsi apelował na naszym portalu, żeby parlamentarzyści, rząd, policja i sanepid podjęli zdecydowane działania w celu rozwiązania problemu jakim, jego zdaniem, jest zbytnie przeludnienie romskiej osady, która należy do największych w Małopolsce. Mieszkać ta może nawet ponad 200 osób.

Z danych przekazanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych przez Komendę Główną Policji wynika, że w osadzie od dłuższego czasu nie jest zbyt spokojnie. Wniosek jest następujący: pracy w Maszkowicach funkcjonariusza mają naprawdę sporo, a do interwencji dochodzi tam średnio mniej więcej co 3,4 dni. W okresie od stycznia 2013 roku do 6 lutego 2014 było ich dokładnie 162. Co prawda większość z nich, bo aż 101 dotyczyło wypalania śmieci,ale jak widać na zamieszczonym w sieci nagraniu nie jest tam bezpiecznie dla miejscowych, ani też dla mogących się tu zabłąkać turystów.

BOS
Fot: printscreen youtube, nagranie: TV Beskid
 


Dziękujemy za przesłanie błędu