Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
05/05/2013 - 14:00

Agroturystyka dla seniorów – nowy produkt Sądeckiej Organizacji Turystycznej

"Małopolska Wieś dla seniorów" jest projektem realizowanym przez Sądecką Organizację Turystyczną na zlecenie Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert "Małopolska Gościnna". Stanowi ofertę przygotowaną specjalnie do osób starszych. Z kilkudziesięciu rekomendowanych gospodarstw agroturystycznych działających na terenie Małopolski, Bożena Srebro, pomysłodawca i realizatorka projektu, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej, wyselekcjonowała najodpowiedniejsze.
- Małopolska należy do tych regionów w kraju, które dzięki swoim walorom środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego jest predysponowana do rozwoju specjalistycznej oferty agroturystycznej – mówi Bożena Srebro. - Agroturystyka dziś to nie tylko wyżywienie, nocleg i świeże powietrze, goście potrzebują czegoś wyjątkowego. Przeprowadziłam badania na temat preferencji, wypoczynku osób starszych na wsi, po to aby stworzyć produkt odpowiadający ich oczekiwaniom - zaznacza.

Tak właśnie powstała oferta pod nazwą „Małopolska Wieś dla Seniorów". Na osoby starsze czeka 15 starannie wybranych gospodarstw na terenach wiejskich w Małopolsce. Ich gospodarze to ludzie otwarci, serdeczni, chętnie spędzający czas ze swoimi gośćmi. Prowadzą całodzienne wyżywienie, oparte ma regionalnej kuchni, wykorzystując produkty z tradycyjnych upraw.
- Przygotowali atrakcyjne oferty wypoczynku, od uprawiania turystyki aktywnej, jazdę konną na rowerze, na nartach biegowych i zjazdowych, po spacery szlakami pieszymi – informuje Bożena Srebro. - Podczas pobytu można też poznać historie i tradycje regionalne, zwiedzić z gospodarzami okoliczne zabytki. Gospodarstwa zostały starannie wybrane i odpowiednio przygotowane do przyjmowania osób starszych – podkreśla.

Wśród kilkunastu wybranych do realizacji projektu gospodarstw jest Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik”, położone w miejscowości Stróże. To laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. „Sądeckiej Marki Turystycznej” czy godła „Teraz Polska”. W ofercie „Wielka przygoda z małą pszczołą” dedykowanej seniorom oferuje m.in. odkrycie fascynującego świata pszczół i poznanie tajników powstawania miodu. Goście mogą własnoręcznie upiec pierniki na miodzie czy ulepić świece z wosku. Poznają medyczne właściwości miodu, a w okresie letnim mogą też m.in. skorzystać z inhalacji powietrzem ulowym.
Gospodarstwo na brak gości, w tym również seniorów, nie narzeka.
- Dosłownie za chwilę przyjmiemy 30 osób, którym pokażemy nasze zbiory – informują pracownicy znajdującego się na terenie gospodarstwa Muzeum Pszczelarskiego. Jak mówią, wycieczki emerytów są tu regularne. Gospodarstwo chętnie odwiedzają także osoby indywidualne, członkowie uniwersytetu III wieku czy też dorosłe osoby niepełnosprawne.
- Choć oferta dla seniorów jest nowa, to już podczas tej majówki mieliśmy gości z tej grupy – informuje Marta Kowalska z gospodarstwa agroturystycznego „Buczynowa Dolina”, kolejnego z 15 gospodarstw wybranych przez Bożenę Srebro do projektu.
„Buczynowa Dolina” leży w miejscowości Wapienne, ta z kolei jest najmniejszą w Polsce miejscowością uzdrowiskową, co w samo sobie jest już magnesem dla gości. Oferta dla seniorów „Naturalnie w Buczynowej” to domowa atmosfera i niepowtarzalna kuchnia oparta na dziczyźnie i domowych przetworach. Gospodarz podzieli się z gośćmi wiedzą o rejonie i zabierze ich na wycieczki, a gospodyni zorganizuje warsztaty z ceramiki i uraczy chętnych nalewką domowej roboty.
- Stawiamy na aktywny wypoczynek, trzeba zaoferować gościom coś więcej, niż jedynie atrakcyjne zakwaterowanie i dobrą kuchnię – mówi Marta Kowalska. – Goście oczekują czegoś więcej, np. zajęć dla dzieci, chcą również, by poświęcać im czas. Jeśli klienci są zadowoleni, wracają, tak jak do nas wraca pewna 60-letnia pani z Gdańska, która już wybiera się do „Buczynowej Doliny” już po raz piąty – podkreśla Kowalska.
Współczesna agroturystykę czerpie więc garściami z możliwości, jakie daje położenie danego gospodarstwa i specyfika regionu oraz lokalne uwarunkowania. Wiele też zależy od samych gospodarzy, ich pasji i zaangażowania. Wszystko to składa się na interesującą ofertę, która trafi w różne gusta. Dlatego starsza osoba, która podejmie decyzję o przyjeździe na kilka dni do Małopolski, z pewnością się nie zawiedzie.
- W turystyce najważniejszy jest człowiek, a jeśli jest do tego odpowiednio przygotowany i robi to z pasją, to jest szansa na sukces – zaznacza Bożena Srebro dodając, że pełen katalog ofert oraz inne propozycje wypoczynku na małopolskiej wsi dostępne są dla wszystkich zainteresowanych na stronach www.sot.org.pl, www.agroturystyka.wrotamalopolski.pl.

Zygmunt Gołąb
Fot. SOT/materiały gospodarstw



„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”.









Dziękujemy za przesłanie błędu