Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
26/03/2012 - 00:40

70. lecie Aktion Reinhardt. W Bełżcu zginęli sądeccy Żydzi

Skromna, dwuosobowa delegacja Nowego Sącza wzięła udział w obchodach 70. rocznicy rozpoczęcia eksterminacji Żydów w Bełżcu na Lubelszczyźnie. 17 marca 1942 roku do Bełżcu przyjechały dwa pierwsze transporty Żydów z gett w Lublinie i Lwowie.

W dniu tym rozpoczęła się „Aktion Reinhardt”, której celem była całkowita eksterminacja  Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. Utworzono trzy ośrodki natychmiastowej zagłady, w Bełżcu, Sobiborze i w Treblince. Do Bełżca w sierpniu 1942 roku przybyły również trzy transporty Żydów z Nowego Sącza. W sumie w obozie tym zginęło ok. 500 tys. Żydów.

W 70. rocznicę tego wydarzenia w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z ministrem w Kancelarii Prezydenta RP Janem Litwiński, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Żuchowskim oraz rabinem Polski Michaelem Schudrichem złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych Żydów.

Wśród przybyłych gości byli również przedstawiciele władz samorządowych,  ambasad (Niemcy, Austria, Czechy, Ukraina, Białoruś) oraz dyrektorzy muzeów, instytutów historii i innych.

Z Nowego Sącza przybyła dwuosobowa delegacja: Artur Franczak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, oraz Ewa Andrzejewska, wiceprezes stowarzyszenia  „Maryan”. Osoby te wspólnie z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu oraz Stowarzyszeniem Profesjonalnego Samorządu przygotowują na wrzesień br. konferencję edukacyjną poświęconą tematyce deportacji Żydów z sądeckiego getta, na którą już dzisiaj zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Więcej na ten temat piszemy w kolejnych, tegorocznych wydaniach miesięcznika „Sądeczanin” w cyklu zatytułowanym „Ostatnie lato sądeckich Żydów”.

Łukasz Połomski, (s)

Fot. Jarosław Joniec








Dziękujemy za przesłanie błędu