Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
23/06/2020 - 10:50

40 tysięcy aut jeździło dziennie zamkniętym mostem na Kamienicy!

Most na Kamienicy w ciągu ulicy Kamiennej w Nowym Sączu jest całkowicie zamknięty do odwołania. Wójt Kamionki Wielkiej Andrzej Stanek mówi wprost: 10 tysięcy mieszkańców naszej gminy jest odcięta od Nowego Sącza. Objazdy na dłuższą metę nie zdadzą egzaminu. Gmina liczy też już inne powodziowe straty.

40 tysięcy aut jeździło dziennie zamkniętym mostem na Kamienicy!

O zamknięciu mostu pisaliśmy już w publikacji Koszmar! Jak długo będziemy musieli sobie radzić bez mostu na Kamienicy?

- Ten most leży w granicach administracyjnych Nowego Sącza i gmina ma związane ręce w sprawie zastąpienia go nową przeprawą, ale to dla naszej gminy jeden z najważniejszych obiektów drogowych a najważniejszy mostowy – mówi dziś wójt Andrzej Stanek, który wie doskonale, że mieszkańcy na razie ratują się korzystając z objazdów przez Falkową, Mystków, Popardową a właściciele tutejszych przedsiębiorstw jadąc przez nową estakadę w Ptaszkowej. Tyle, że na dłuższą metę te objazdy nie rozwiążą problemu, bo trzeba pamiętać, że wydłuży się minimum o 20, 25 minut dojazd choćby służb ratunkowych, przede wszystkim pogotowia.

Zobacz też: MPK uruchomiło transport awaryjny w Kamionce Wielkiej. Są wyłączone przystanki

- Ja, jako wójt nie mogę wyłożyć na budowę nowego mostu ani złotówki, bo powtarzam raz jeszcze – to nie jest nasza własność, ale pomogłem za to Nowemu Sączowi przy złożeniu wniosku o środki przyznawane przez rząd w ramach usuwania skutków klęsk powodziowych. Wojewoda zaznaczył, że ten projekt jest na pierwszym miejscu i na pewno miasto dostanie pieniądze na jego realizację a tu wchodzi w rachubę aż 80 procent wartości inwestycji. Przedsięwzięcie miało być traktowane priorytetowo przy rozdziale środków, ale w marcu w ślad za epidemią, sytuacja w naszym kraju mocno się skomplikowała i docierają do nas informacje, że powodziówki wstrzymano – komentuje wójt.

Zobacz też: Piwniczanie: jak Słowacy spuszczą wodę u siebie, to będzie po nas!

- Osobiście jednak mam ciągle nadzieję, że przy dzisiejszej sytuacji, biorąc pod uwagę, że z mostu na Kamienicy korzystają trzy gminy Nowy Sącz, Kamionka Wielka i Grybów a nawet częściowo mieszkańcy Krynicy-Zdroju, rząd przyspieszy procedury i przyzna Nowemu Sączowi te pieniądze w trybie pilnym, w trybie awaryjnym – dodaje samorządowiec przypominając, że według pomiarów specjalistów z mostu na Kamienicy korzysta dziennie 40 tysięcy samochodów! Wójt deklaruje też, że będzie nieustannie lobbował, wspierał Nowy Sącz w staraniach o przychylną decyzję polskich władz w tym zakresie.

Jednocześnie Andrzej Stanek wysłał dziś w teren specjalną komisję, która oszacuje straty, które spowodowały deszcze w samej Kamionce Wielkiej. – Mamy uszkodzone drogi w całej gminie – zaznacza.

Odpowiadając na wątpliwości Czytelników. Jak się robi pomiar natężenia ruchu? Nawet, jeśli jeden pojazd przejeżdża przez dany odcinek kilka razy – w tę i z powrotem - w czasie pomiaru, za każdym razem traktuje się go jako kolejnego użytkownika drogi. Czyli tak naprawdę biegli liczą przejazdy a nie samochody. Wystarczy, by jeden mieszaniec Kamionki Wielkiej skorzystał z mostu na Kamienicy jadąc tym samym autem do pracy i do domu, potem z domu do sklepu, i ze sklepu znów do siebie, wszystkie cztery przejazdy będą dodane do ogólnej liczby aut.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu