Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lutego. Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana
17/09/2022 - 15:35

Wyjątkowa uroczystość w Niskowej. Ks. prof. Bolesław Kumor patronem szkoły [ZDJĘCIA]

Ks. prof. Bolesław Kumora jest patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niskowej. Podczas uroczystej mszy św. sprawowanej przez bp. Stanisława Salaterskiego został również poświęcony nowy sztandar. Wydarzenie było kontynuowane przed szkołą. Wzięło w nim udział wielu zaproszonych gości.

To było wyjątkowe wydarzenie. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Niskowej przyjął imię ks. prof. Bolesława Kumora. Uroczystość rozpoczęła się w sobotę o godzinie 10 od mszy św. w kościele p.w. św. Stanisława Kostki w Niskowej. Przewodniczył jej biskup Stanisław Salaterski.

O tym jak niezwykłą postacią był nowy patron szkoły i jak wielkie miał zasługi przypomniał już podczas homilii. Ks. prof. Bolesław Kumor urodził się 1 grudnia 1925 roku w Szymanowicach -Niskowej pod Nowym Sączem. Był cenionym pedagogiem, przyjacielem i opiekunem młodzieży. Pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Był jednym z najwybitniejszych nowożytnych historyków Kościoła. Specjalizował się w badaniu dziejów, organizacji i ustroju Kościoła katolickiego. Zmarł w 2002 roku. Dorobek pisarski ks. prof. Kumora obejmuje około 700 pozycji, w tym 36 książek. Jest autorem m.in. ośmiotomowej historii kościoła w świecie i liczącej 4 tomy historii kościoła.

W kościele nastąpiło poświecenie i przekazanie sztandaru pracownikom oraz uczniom. Po zakończeniu mszy św. zgromadzeni udali się w uroczystym pochodzie do budynku szkoły. Tam wszystko miało swój ciąg dalszy.

W wydarzeniu wzięła udział rodzina ks. prof. Bolesława Kumora – Elwira i Janusz Smoleń oraz Mariola i Zygmunt Berdychowski. Pojawili się także: starosta nowosądecki – Marek Kwiatkowski, wójt gminy Chełmiec – Bernard Stawiarski oraz radni, sołtys Niskowej – Henryk Kulig, dyrektor delegatury kuratorium oświaty w Krakowie – Adam Skwarło, dyrektorzy okolicznych szkół, zaproszeni księża i siostry zakonne oraz uczniowie, nauczyciele i przyjaciele szkoły. Powitała ich dyrektor Małgorzata Ryś.

- Cieszymy się, za nasza szkoła ma tylu przyjaciół, którzy znaleźli czas, by dzielić z nami radość dzisiejszej uroczystości. To szczególny dzień. Wybór patrona, nadanie imienia , otrzymanie sztandaru, to najważniejsze chwile w życiu szkolnej społeczności – mówiła dyrektor Ryś.

- Jest mi niezmiennie miło, że mogę uczestniczyć w tak pięknej uroczystości. Pamiętam, jak kilka lat temu był problem z funkcjonowaniem tej szkoły. Dzięki potężnemu kapitałowi, który jest w Niskowej, dzięki takim właśnie inicjatywom szkoła dalej działa. Macie znakomitego patrona, myślę że wymodliliście go sobie. To wielki człowiek, naukowiec, ksiądz, który poświęcił swoje życie innym. Jeśli spojrzycie, co zrobił dla ludzi, to na pewno nigdy nikomu krzywdy w życiu nie zrobicie. Nie dbał o siebie, a o innych. To jest piękne i myślę, że będzie wam to przyświecać przez cały okres nauki tutaj – powiedział, zwracając się do uczniów, starosta Marek Kwiatkowski.

Życzenia w imieniu małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, przekazał Adam Skwarło. On także był pod ogromnym wrażeniem całego wydarzenia. – Wszystko jest na 6, a nawet na 7 – tłumaczył.

O wyjątkowości uroczystości wspominał także Zygmunt Berdychowski. – Nie jest jednak wyjątkowa wcale dlatego, że tak często przywołujemy osobę mojego wujka. On zawsze powtarzał, że robi to, co do niego należy i tak jak obowiązkiem chłopa było orać ziemię, tak jego było pisać i tworzyć. Nasza uroczystość nie jest też wyjątkowa dlatego, że bierze w niej udział czcigodny ksiądz biskup, co przecież w historii naszej wsi zdarza się bardzo rzadko. Jest wyjątkowa, bo jesteśmy świadkami wielkiego dzieła, zbudowanego przez ludzi, którzy tutaj żyją – mówił.

- Szkoła rozpoczęła swoją historię na początku XX wieku, jako jedna z pierwszych na Sądecczyźnie. Zbudowali ją, bo chcieli żeby dzieci mogły się kształcić na miejscu. Ci sami ludzie później walczyli w 1939 roku, budowali kościół, współtworzą wieczystą adorację. To oni obronili tę szkołę, kiedy była decyzja władz samorządowych, że trzeba ją zlikwidować. To jest właśnie wielkie dzieło, tak rzadko dzisiaj spotykane. Mało jest społeczności takich jak nasza, wierna Bogu i ojczyźnie – dodawał Zygmunt Berdychowski.

Najważniejsze wydarzenia z życia nowego patrona zostały przypomniane podczas akademii. Odśpiewany został także hymn szkoły, napisany przez Marię Migacz (muzykę skomponowali Artur, Michał, Oliwia Migacz i Wiktoria Pawlik), a uczniowie złożyli ślubowanie. Na koniec odsłonięta została tablica z wizerunkiem patrona, którą poświęcił bp. Stanisław Salaterski. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd, wideo: Mateusz Pogwizd)

Ks. prof. Bolesław Kumor patronem szkoły w Niskowej
Ks. prof. Bolesław Kumora jest od soboty patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Niskowej. Podczas uroczystej mszy św. sprawowanej przez bp. Stanisława Salaterskiego został również poświęcony nowy sztandar. Wydarzenie było kontynuowane przed szkołą.


Dziękujemy za przesłanie błędu