Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 lutego. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
20/10/2018 - 19:50

Wielka uroczystość w parafii św. Jana Pawła II. Dziś poświęcenie kościoła

W niedzielę 21 października biskup diecezjalny ks. dr Andrzej Jeż, podczas uroczystej mszy, poświęci nową świątynię na osiedlu Barskie w Nowym Sączu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.

Po sześciu latach nabożeństwa będą odbywały się w przepięknym kościele pw. św. Jana Pawła II, który został wzniesiony dzięki znaczącemu wysiłkowi wielu parafian.  

- Świątynia jest dedykowana naszemu rodakowi świętemu Janowi Pawłowi II - mówi ks. Zbigniew Biernat, proboszcz parafii  pw. św. Jana Pawła II. - Poświęcenie kościoła zbiegło się w czasie z przeżywaną 40. rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża i odpustem parafialnym.  Kościół został wybudowany dzięki ofiarności parafian naszej parafii, jak również przyjaciół z parafii patronackich. Serdecznie dziękuję wszystkim ofiarodawcom.

Do tej pory wierni korzystali ze znajdującej się obok kaplicy. W niej odbywały się nabożeństwa. Była ona jednak niewielka.

Budowa świątyni, która jutro zostanie poświęcona rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku. W maju 2016 roku  biskup tarnowski ksiądz dr Andrzej Jeż dokonał symbolicznego wmurowania w fundament  budującego się kościoła kamienia węgielnego pochodzącego z  grobu św. Piotra Apostoła i pobłogosławionego  przez papieża Franciszka. Wtedy też ordynariusz tarnowski poświęcił dwa nowe dzwony.

Budowa  świątyni trwała niecałe cztery lata.

- Biskup diecezjalny ks. Andrzej Jeż jest związany z tym miejscem od samego początku - dodaje proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II. - Budowa została zakończona. Wszystko dzięki Bożemu błogosławieństwu i opiece św. Jana Pawła II.

Prace wewnątrz świątyni trwały do ostatnich dni przed uroczystościami. Warto zaznaczyć, że twórcą projektu koncepcyjnego zespołu sakralnego (kościoła oraz plebani wraz z domem parafialnym) jest Grzegorz Ratajski z Tychów.

Budynek zaprojektowano jako jednonawowy z transeptem czyli nawą prostopadłą do osi kościoła oddzielającą część główną świątyni od prezbiterium. Świątynia powstała na planie krzyża. Może pomieścić prawie tysiąc wiernych.

W kopule  kościoła znajdują się cztery witraże trzech archaniołów - Rafała, Gabriela i Michała oraz Anioła Stróża.

- Witraże w kopule są codziennie podświetlane od zachodu  słońca do 21.30, a więc do godziny, w której odszedł św. Jan Paweł II - opowiada ksiądz proboszcz. - Nad ołtarzem głównym również znajduje się też witraż. Przedstawia Ducha Świętego. Jest to kopia witraża z Bazyliki św. Piotra. W marmurowej posadzce, przed ołtarzem można zobaczyć herb papieski.

Do świątyni prowadzą przepiękne drzwi, na których znajdują się sceny z życia św. Jana Pawła II. Od narodzin do śmierci Ojca Świętego. Nad scenami odlanymi z brązu pracował Rafał Cywiński z Krakowa.

[email protected], Fot. IM.   

Poświęcenie kościoła pw. św. Jana Pawła II
Poświęcenie kościoła pw. św. Jana Pawła II


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020