Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
30/09/2022 - 20:45

Prezydent RP Andrzej Duda sadził dziś cisy na Sądecczyźnie [ZDJĘCIA/FILM]

Na terenie leśnictwa Lipnica Wielka, w obszarze Nadleśnictwa Stary Sącz prezydent RP Andrzej Duda wraz z dziećmi, młodzieżą, służbami mundurowymi, samorządowcami sadził dziś cisy zaraz obok rezerwatu cisów w Mogilnie. Deszczowa pogoda może nie sprzyjała uczestnikom imprezy, ale – jak podkreślał prezydent – idealnie sprzyjała sadzonkom.

Zacznijmy od tego, że akcja #sadziMY odbywa się w tym roku po raz czwarty. To inicjatywa pary prezydenckiej, a jak wyjaśnił, zebranym dziś na ternie leśnictwa Lipnica Wielka uczestnikom, prezydent Andrzej Duda, jest ona odpowiedzią na zniszczenia drzewostanu powstałe wskutek nawałnic na terenie Polski w 2017 roku, kiedy tylko w ciągu jednej nocy, z 11 na 12 sierpnia, uszkodzeniu i połamaniu uległo miliony drzew na obszarze aż około 70 000 hektarów lasów w Polsce zachodniej.

W sumie, w tym roku, w ramach akcji ma być posadzone – oczywiście w ścisłej współpracy z polskimi nadleśnictwami, a dalej leśnictwami – w sumie jest ich 429 - około milion sadzonek. Dlaczego na Sądecczyźnie sadzono akurat cisy? Bo to właśnie na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz jest unikalny rezerwat cisów, długowiecznych i cennych dla drzewostanu drzew, które częściową ochroną objął już w 1423 roku król Władysław Jagiełło!

- Milion sadzonek jest przeznaczonych do rozdania wszystkim tym, którzy będą chcieli je pobrać, zasadzić. Zachęcam do tego, by przyłożyć rękę do akcji sadzenia lasów, drzew w Polsce - apelował  podczas dzisiejszej odsłony akcji prezydent.

- Każde drzewo, które rośnie, które pochłania dwutlenek węgla, sprzyja ochronie klimatu, absorbując dwutlenek węgla i magazynując go w sobie. W związku z tym każde zasadzone drzewo to jest ochrona klimatu - podkreślił.

Zobacz też: Lasy dla mieszkańców. Nowe zasady zagospodarowania lasów

Przy okazji Andrzej Duda przypomniał, że dzięki zaangażowaniu Lasów Państwowych lesistość w Polsce sięgnęła już ponad 30 procent! A przypomnijmy, że po II wojnie światowej, w 1945 roku równała się około 20 procentom. Dlaczego to takie istotne? Dlaczego lasy są tak ważne dla wszystkich mieszkańców Polski? Posłuchajcie wypowiedzi prezydenta w naszym materiale filmowym.

Obszar Nadleśnictwa Stary Sącz jest wyjątkowo urozmaicony jeśli chodzi o rzeźbę terenu i wyraźnie zróżnicowany, bo wysokości mieszczą się tu w przedziale od 240 do 1175 m n. p. m. Północna część nadleśnictwa obejmująca tereny Gmin: Korzenna, Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna, Chełmiec i Miasto Nowy Sącz ma charakter podgórski i górski, natomiast południowa część obejmująca tereny Gmin: Stary Sącz, Podegrodzie, Limanowa, Łącko, Łukowica oraz Miasto Stary Sącz ma charakter górski (gór średnich i wysokich) ze szczytem, Przehyba w Paśmie Radziejowej.

Jeśli chodzi natomiast o gatunki drzew, to na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz głównymi gatunkami lasotwórczymi są: jodła (58,66 procent) i buk (31,01 procent). W dalszej kolejności występują: sosna (3,78 procent), świerk (2,91 procent), dąb (1,30 procent), modrzew (1,31 procent), pozostałe (1,03 procent). W Nadleśnictwie Stary Sącz dominują siedliska lasowe występujące na 87,64 procentach powierzchni. Drugie w kolejności to lasy mieszane stanowiące 11,01 procent oraz bory mieszane 1,35 procent. Co czyni te tereny jednymi z najbogatszych jeśli chodzi o gatunki w Małopolsce i równie wysoko plasuje na terenie kraju.

Średnia zasobność drzewostanów, czyli ogólna masa drewna występującego na jednym hektarze, wynosi 358,6 metrów sześciennych na hektar, natomiast przeciętny wiek to 81 lat.

W latach 2010 – 2014 z kolei Nadleśnictwo Stary Sącz uczestniczyło w projekcie pn. „Ochrona cisa pospolitego i jego restytucja na terenie RDLP w Krakowie”. - W ramach projektu, między innymi w 2014 roku, w lasach nadleśnictwa wysadzono 2 tysiące sadzonek cisa pospolitego zakładając trzy uprawy tego gatunku oraz w uzgodnieniu  z Konserwatorem Ochrony Przyrody zmodernizowano ścieżkę edukacyjną „Cisy w Mogilnie” o długości 5 kilometrów, która informuje o znaczeniu cisa dla bioróżnorodności zbiorowisk leśnych. Ścieżka edukacyjna w sposób kontrolowany udostępnia mieszkańcom Sądecczyzny oraz turystom zwiedzenie i poznawanie rezerwatu przyrody „Cisy w Mogilnie”.

([email protected] Fot.: o film: ES i Krzysztof Tomasiak Nadleśnictwo Piwniczna-Zdrój)

Prezydent RP Andrzej Duda sadził dziś cisy na Sądecczyźnie




Na terenie leśnictwa Lipnica Wielka, w obszarze Nadleśnictwa Stary Sącz prezydent RP Andrzej Duda wraz z dziećmi, młodzieżą, służbami mundurowymi, samorządowcami sadził dziś cisy zaraz obok rezerwatu cisów w Mogilnie. Deszczowa pogoda może nie sprzyjała uczestnikom imprezy, ale – jak podkreślał prezydent – idealnie sprzyjała sadzonkom i idei całej akcji: zalesianiu Polski.






Dziękujemy za przesłanie błędu