Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
04/12/2018 - 15:10

Nowy Sącz: sesja Rady Miasta live. Druga część przerwanych obrad

Wniosek dwóch klubów radnych (PiS oraz Wybieram Nowy Sącz) o przedstawienie przez prezydenta miasta informacji na temat zwolnień urzędników w ratuszu był na drugiej sesji Rady Miasta wsadzeniem przysłowiowego kija w mrowisko. Rozpętała się burza, okraszona ostrą wymianą zdań przez radnych. Niestety, późnym wieczorem w ratuszu nie było osoby, która w imieniu nowych władz miasta mogła taką informację przedstawić. Sesja została przerwana do dzisiaj. Co usłyszeli radni w sprawie zwolnień urzędników?Godz. 18.50 - Druga nadzwyczajna sesja Rady Miasta się zakończyła. Przewodnicząca zamknęła obrady.

Przewodnicząca RM. Iwona Mularczyk - Przyznaję, że nie mam doświadczenia w prowadzeniu RM. Jest to trudne zadanie. Do każdej sesji się przygotowuje. Będę się starała robić to bardzo spokojnie. Trudnych tematów i spraw przed nami wiele. Będziemy się oczywiście spierać, ale niech to będzie merytoryczna dyskusja. Czuję się odpowiedzialna za wszystkich Państwa. Całą Radę. Przewodnicząca RM poinformowała, że otrzymała pismo grupy radnych o zwołanie kolejnej nadzwyczajnej sesji. RM. Mówi, że odniesie się do tego pisma.

Radny A. Czernecki - Kieruje, w imieniu prezydium RM zaproszenie dla pana prezydenta i wiceprezydenta na spotkanie, by można było porozmawiać o sprawach istotnych dla sądeczan.

Radny K. Głuc - Czy może pan potwierdzić, że lodowiska nie będzie na płycie rynku? Wiceprezydent A. Bochenek - Tak to prawda. Lodowisko będzie funkcjonowało na miejscu, które do tej pory zimą stało. Było zapomniane.

Radny Grzegorz Fecko - Podpisuje się pod tym, aby pani Kusiak otrzymała Tarczę Herbową.

Godz. 18.39 - Zaniepokoił mnie pewien obraz. W sali posiedzeń RM jest sztandar miasta Nowego Sącza. Chciałbym zaapelować do władz miasta o znalezienie dla niego godnego miejsca. Sztandar ofiarował Cech Rzemiosł Różnych.

Radny K. Głuc - Marzy mi się sesja merytoryczna, taka, na której skupimy się na kolejnych, istotnych sprawach. Skończyła się kampania wyborcza. Przyszedł czas pracy. Kilka dni temu zakończyła misję pani skarbnik Jadwiga Kusiak, po 28 latach nieprzerwanej pracy na tym stanowisku. W imieniu swoim i kolegów radnych chcę złożyć jej podziękowania. Dała radę. Pozostawiła świetny zespół. W imieniu klubu radnych Wybieram Nowy Sącz zwrócimy się o uhonorowanie jej Tarczą Herbową "Zasłużony dla Nowego Sącza".

Radny L. Zegzda - 90 proc. tych wystąpień nie są oświadczeniami, albo zapytaniami, ale zwykłą informacją merytoryczną. Bardzo proszę, żeby pani przewodnicząca pilnowała porządku, bo masa wystąpień tutaj dotyczyła poprzedniego punktu i nie miała nic wspólnego z punktem bieżącym.


Godz. 18.20 - Radny A. Czernecki - Nie sprzeciwiam się decyzji pana prezydenta. Chciałbym jednak mieć merytorycznie przygotowanych pracowników do pracy w Radzie Miasta. Zwalniani urzędnicy powinni z ramienia urzędu uzyskać pomoc psychologiczną. Ma pan prawo do trzymiesięcznego wypowiedzenia, ale czy zwalniany pracownik nie powinien świadczyć pracę. Teraz są oddelegowane dwie osoby do pracy w Biurze RM na miejsce jednej. Bardzo mi się to podoba. Bardzo uważnie trzeba podejmować decyzję.

Radny K. Krawczyk. - Dajmy już spokój. Przerwijmy tę dyskusję, bo ona nie prowadzi do niczego. Zacznijmy pracę na rzecz miasta.

Godz. 18.05. Radny W. Piech - Z ubolewaniem stwierdzam, że  informacja prezydenta miasta o zwolnieniach jest ogólna, powierzchowna. Pomimo retoryki, trudno dopatrzyć się informacji, która mogłaby nas zadowolić. Jeszcze pan prezydent nie zaczął dobrze pracy, ale już są zwolnienia. Żaden prezydent nie ma prawa do samowoli. Większość standardów przy tych zwolnieniach została złamana. Czy był czas na analizy? Zdecydowana większość tych dyrektorów została zatrudniona wcześniej. O jakim układzie jest tu mowa? Nie będzie zgody na to, aby ocena pracy urzędników była robiona na podstawie jakiegoś plebiscytu. Tak polityki kadrowej się nie prowadzi. Zwolnienia mają charakter masowy. Więcej niż połowa kadry kierowniczej została zwolniona. Nie jestem usatysfakcjonowany informacją złożoną przez pana prezydenta.

Godz. 17.53 - Radny T. Gajdosz. - Bardzo żal mi urzędników, którzy stracili pracę. Miasto, to nasze państwo. Panie prezydencie mieszkańcy miasta chcą podjęcia realnych działań ze smogiem. Nic w tej sprawie się nie dzieje.

Wiceprezydent A. Bochenek - Jak długo wykazywali się urzędnicy - kilkanaście lat, a nawet więcej. Co powinno być lepiej w pracy Urzędu Miasta? - Odpowiem - wszystko.

Radny M. Kądziołka - Proszę na piśmie wnioski o z pracy poszczególnych wydziałów. Jakimi kierowaliście się Państwo w sprawie odwoływania urzędników.

Radny M. Kądziołka - Chcę zapytać o podstawę pewnych decyzji. Nie mam pretensji, że nowe władze miejsce zmierzają do zmiany struktury organizacyjnej miasta. Powinniśmy zaufać, że ta zmiana będzie się odbywała jak najlepiej, ale niepokoi mnie szybkość w jakim te zmiany się odbywają. Racja. Dajmy czas panu prezydentowi. Prezydent przyszedł do pracy 23 listopada. Nawet nie zdążył się przywitać z dyrektorami. Odnośnie informacji przedstawionej przez pana. Na jakiej podstawie i w oparciu o jakie dokumenty dokonaliście analizy pracy urzędników, kto te wcześniej dokumenty udostępnił. Na jakich dokumentach pracowaliście? Czy mogę prosić o raport tej analizy. Jest okres adwentu. Te święta nie będą wesołe w niektórych rodzinach.

Radny G. Fecko - Dajmy sobie sto dni. Mieszkańcy Heleny nie są zainteresowani tym, że my się kłócimy.

Radna T. Cabała - Panie radny (słowa kierowane do radnego K. Krawczyka). Pan musi przyjąć do wiadomości, że pan nie jest adwokatem pana prezydenta. Mam nadzieję, że to pan rozumie. Użyłam, że pracownicy są na środkach uspokajających. Proszę mi nie imputować, że użyłam innej terminologii.

Radny K. Krawczyk - Pan prezydent rządzi dwa tygodnie. A to, że dyrektor wydziału został odwołany, to tutaj ma być dożywotnio? Prezydent miał prawo dobrać sobie ludzi.

Radny G. Fecko - Obecny punkt to wolne wnioski i oświadczenia radnych. Prezydent, prezydium RM, przewodnicząca powinni mieć 100 dni. Dajmy im te sto dni. Wracam do problemów mieszkańców Nowego Sącza. Ich interesują konkretne rozwiązania. Co chcą mieszkańcy Heleny? Mieszkańcy Heleny będą mieli ciężkie kolejne pół roku.


Godz. 17.24 - Radny W. Piech - Jesteśmy wszyscy ofiarami zabiegów socjotechnicznych odwracających uwagę od wiodącego tematu dzisiejszej sesji. Tracimy czas na tematy poboczne. Z uznaniem odnoszę się do prowadzenia sesji przez panią I. Mularczyk. Jest opanowana i skoncentrowana. Wróćmy do meritum dyskusji. Przedyskutujmy na temat stosunku pracy.

L. Zegzda - Kochani to pierwsza sesja. Dajmy czas, na ocenę prezydenta, pani przewodniczącej. Dajmy sobie czas. Apeluję, aby zakończyć w tej sprawie dyskusję.

Przewodnicząca I. Mularczyk - Z naszych ust nie padło ani słowo na temat pracy osób w Biurze Rady. Poruszyliśmy kwestię, że pani Agnieszka b. dobrze obsługuje pracę Rady. W tym szczególnym okresie jest bardzo obciążona pracą.

Godz. 17.16 - Wiceprezydent Artur Bochenek - Jest mi trochę przykro. Pracowników Biura Rady ceniłem. Jeśli chodzi o to, że pani przewodnicząca i prezydium RM nie radzą sobie z pracą, to podjęliśmy decyzję o oddelegowaniu dwóch pracowników do pomocy.

Radny T. Gajdosz - Nie sadzę, aby radny K. Ziaja powiedział coś złego. Musimy przyznać, że mamy przewodniczącą niedoświadczoną. Bez urazy pani przewodnicząca. Nie chcę pani obrażać. Mamy bardziej doświadczone osoby. Nie wybraliśmy.

Radna B. Jurowicz - Jestem zszokowana wystąpieniem pana radnego. Nie sądziłam, że jest w stanie w bardzo niegrzeczny sposób odnosić do pani przewodniczącej. Gdyby pan siedział na jej miejscu, to nie wiem, jakie byłoby prowadzenie obrad. Zbaczacie z dyskusji. Bardzo się cieszę, że mamy przekaz audio i wideo. Nie będziemy zabierać głosu, jeśli będzie państwo obrzucać nas obelgami. Będziemy pytać na zmianę z wami. Taka jest rola radnych. Dajemy Wam wolną rękę. Obrażajcie nas ile chcecie.

Przewodnicząca RM - Nie mam sobie nic do zarzucenia i jest to, co pan powiedział bardzo niegrzeczne. Mam nadzieję, że ten wniosek powiedział pan w swoim imieniu. Uważam, go za wniosek niegrzeczny. Ważnym punktem jest punkt dot. zwolnień urzędników. Dzisiaj spotkaliśmy się z p. prezydentem w kwestii funkcjonowania Rady Miasta. To było moje pierwsze spotkanie, na moją własną prośbę. Podczas spotkania rozmawialiśmy o zwolnieniach, o funkcjonowaniu Rady Miasta. Rozmawialiśmy o zwolnieniach m.in. kierownika Biura RM. Apelowaliśmy o przywrócenie do pracy pracownika, który był dobrze, merytorycznie przygotowany do kierowania Biurem RM.

Radny K. Ziaja - Też proszę p. przewodniczącą RM, aby na najbliższej sesji odpuściła sobie na kilka sesji prowadzenie obrad. Poobserwowała, jak należy to właściwie wykonywać.

Radna T. Cabała - Ubolewam, że nie ma prezydenta Handzla. Wnoszę o podjęcie działań przez pracodawcę celem przeciwdziałania stresowi, który występuje u urzędników. Nie może być tak, że ludzie przychodzą do urzędu po środkach uspokajających. Nie może być tak, że na początek pracy wręcza pan wypowiedzenia. Proszę o uspokojenie atmosfery. Niech ludzie, którzy pracują się wyciszą. Wizja bezrobocia jest okrutna. Proszę o spowodowanie właściwej atmosfery. Drugi mój wniosek dot. zatrudnienia w urzędzie miasta pracowników, którzy dostali wypowiedzenia. Niektórzy spędzili 20 lat pracując w urzędzie, na rzecz miasta. Kiedy zaczynałam prace jako radna niektórzy dyrektorzy już pracowali. To ludzie doświadczeni. Panie prezydencie rozważcie to, aby tych ludzi nie pozostawić na bruku. Niektórym brakuje jeszcze trochę do przejście na emeryturę.

Wiceprezydent Artur Bochenek - Przyjąłem do wiadomości.

Radny G. Fecko - Przychylam się do tego co mówi p. przewodnicząca. Najlepiej jest zwołać sesję nadzwyczajną na poniedziałek. Mam sygnał od mieszkańców, że za długo nam schodzi układanie się.

I. Mularczyk ogłasza 10 minut przerwy.

Godz. 16.53 - Prezydium RM wraca na sale obrad. Radna I. Mularczyk wznawia obrady. Ma odpowiedź od radców prawnych. Radni stoją na stanowisku, że było przerwanie sesji. Ja stoję na stanowisko, że była to przetrwa w obradach.

Godz. 16.56 - Powrót do punktu - wolne wnioski i zapytania radnych.

O głos prosi wiceprezydent A. Bochenek. W statucie Rady Miasta jest art. 22 pkt. 2., który mówi, że Rada Miasta musi postanowić o przeniesieniu sesji na inny dzień. Tego chyba nie było. Przewodnicząca RM - Odnosiłam się do tego punktu. Ja nie przerwałam sesji w oparciu u o ten punkt. Zrobiłam przerwę w obradach.To są dwie różne rzeczy. Dzisiejsza sesja nie przebiega w oparciu o ten punkt. Pan przytoczył punkt o przerwanie sesji. Ja zrobiłam przerwę w obradach.

Godz. 16.38 - Przewodnicząca Rady czeka na piśmie interpretację prawników.

Przewodnicząca I. Mularczyk - Komisja statutowo-prawna zebrała się przed samą sesją. Rozmawiałam z prawnikami. Mają wątpliwości, co do zakończenia poprzedniej sesji, czy było to przerwanie rady, czy przerwanie obrad. Stoję na stanowisku, że zrobiłam przerwę w obradach. Nie zgadam się z interpretacją prawników.

Radny A. Czernecki - Proszę prezydenta o to, aby poprosił prawników o sprecyzowanie, gdzie tkwi błąd. Stawia wniosek o 10 minut przerwy.

Radny M. Prostko - Czekamy na opinię radców prawnych. Chodzi o ujecie, czy była przerwana sesja, czy była przerwa w obradach. Mamy nieprawidłowy skład dwóch komisji i prosi o korektę.

Radna B. Jurowicz - Żebyśmy mogli rozwiać wątpliwości poczekajmy. Radcy prawni pracują.

Godz. 16.20  - Wolne wnioski. O głos prosi radny M. Prostko. Radny mówi, że nie rozumie, dlaczego nie został rozszerzony porządek obrad. Prosi radną B. Jurowicz o uzasadnienie sprzeciwu. Głos zabiera przewodnicząca RM. Informuje o tym, że czeka na uzasadnienie radców pranych dot. zakończenia poprzedniej sesji.

Sądeczanie głosowali za realnymi zmianami. Wiceprezydent A. Bochenek przyznaje, że Urząd Miasta funkcjonuje. Wiceprezydent mówi, że prezydent musi mieć wsparcie w postaci zaufanych urzędników, sprawnie pracujących. Mówi o przeroście administracji w Urzędzie Miasta.

Wiceprezydent Artur Bochenek mówi o złożonym piśmie w Biurze Rady. Jest to pismo w sprawie informacji o zwolnieniach urzędników. Mówi: to wyczerpuje informację w całości. Wypowiedzenia zostały wręczone 10 osobom. Wypowiedzenie otrzymał też dyrektor SUP, a dyrektor MDZ zrezygnował z piastowanej funkcji.

Wprowadzenie tych punktów musi odbyć się za zgodą wnioskodawców dzisiejszej sesji. Ten wniosek nie znalazł jednak uznania wnioskodawców. Radna I. Mularczyk prosi wiceprezydenta Nowego Sącza Artura Bochenka o przedstawienie informacji o zwolnieniach urzędników.

Radny M. Prostko zgłasza wniosek formalny o wprowadzenie do porządku obrad trzech dodatkowych puntów projektów uchwał - dot. zmiany w składzie osobowym komisji rewizyjnej, zmiany w składzie komisji skarg, wniosków i porządku oraz dot. wskazania przedstawicieli Rady Miasta do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Godz. 16.07 - Przewodnicząca RM rozpoczyna obrady.

 
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach